Dodano: 20 czerwca 2024 08:00
Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich. Niezwykła atrakcja Dolnego Śląska
Tematy: artykuł zewnętrzny
W Polsce nie brakuje miejsc, które zachwycają swoim nietypowym charakterem. Jedna z nich znajduje się na Dolnym Śląsku, w malowniczym regionie Rudaw Janowickich. Znana pod nazwą kolorowych jeziorek, wzbudza zainteresowanie w każdej osobie, która zdecyduje się wyruszyć na jej odkrycie. To fascynująca, przyrodnicza atrakcja Sudetów, którą zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. Czego możemy spodziewać się na miejscu i czemu kolorowe jeziorka zawdzięczają swoją nietypową barwę?
Gdzie znajdują się kolorowe jeziorka? Jaka jest geneza ich powstania?
Rudawy Janowickie to pasmo górskie wchodzące w skład łańcucha Sudetów. Na ich terenie nie brakuje fascynujących miejsc. Jedno z nich, kolorowe jeziorka, to prawdziwy klejnot dolnośląskiej przyrody, którego na mapie należy szukać w okolicach niewielkiej wsi Wieściszowice. Kolorowe jeziorka znajdują się na obszarze dawnych kamieniołomów i jak nietrudno sobie wyobrazić, swoją unikalną barwę zawdzięczają działalności wydobywczej człowieka.
Jeziorka są cztery. Pierwsze z nich nosi nazwę Purpurowego Jeziorka, a jego wody zachwycają fioletowo-czerwonym kolorem. Zbiornik wodny znajduje się na wysokości 635 m n.p.m. i powstał w wyniku intensywnego wydobywania w tym miejscu pirytu. Swoją unikalną, nietypową barwę zawdzięcza obecności w wodzie związków miedzi i żelaza. Drugi nosi nazwę Błękitnego Jeziorka i posiada wody zabarwione na niebiesko. Jest położony na wysokości 560 m n.p.m. i otoczony malowniczymi terenami Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Trzecie jeziorko posiada wody koloru żółtego i nosi miano Jeziorka Żółtego. Znajduje się na wysokości 555 m n.p.m. Ostatnie to natomiast Jeziorko Szmaragdowe (730 m n.p.m.), którego wody są zabarwione na ciekawy, zielonkawy odcień. Jest to także najmniejsze ze wszystkich czterech kolorowych jeziorek, którego zobaczenie nie każdemu turyście będzie dane. Jeziorko Szmaragdowe pojawia się bowiem okresowo, po opadach intensywnego deszczu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dostać się do kolorowych jeziorek?
Kolorowe jeziorka warto odwiedzić tym bardziej, że wstęp na ich teren jest całkowicie bezpłatny. Na ich zobaczenie należy przeznaczyć kilka godzin, lecz wizytę w tym miejscu można z powodzeniem połączyć z odkrywaniem innych, ciekawych miejsc, których zdecydowanie nie brakuje w bliższym i dalszym ich sąsiedztwie. Aby spędzić nieco czasu w tych okolicach i nacieszyć się urokami Rudaw Janowickich, wystarczy zarezerwować nocleg na stronie www.nocowanie.pl i ruszać w drogę!
Kolorowe jeziorka to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Warto je odwiedzić nie tylko dla zobaczenia na własne oczy ich różnobarwnych wód, ale także dla chwili relaksu i wytchnienia na łonie przepięknej sudeckiej przyrody. Jeziorka znajdują się bowiem w miejscu, które zachwyca ciszą, spokojem oraz znacznym oddaleniem od większych ośrodków miejskich. To idealne miejsce na relaks i odpoczynek od codzienności.
Do kolorowych jeziorek najprościej i najszybciej dostać się samochodem. Po dojechaniu do miejscowości Wieściszowice, należy szukać drogowskazów, które prowadzą na bezpłatny parking. Stamtąd czeka nas natomiast już pieszy spacer nad same jeziorka. Z parkingu do atrakcji prowadzi ścieżka edukacyjna, której pokonanie zajmuje ok. 2 godzin – trasa do jeziorek i przez nie liczy sobie ok. 3 km.
Szlakiem zielonym przez kolorowe jeziorka
Kolorowe jeziorka można podziwiać w pełnej krasie, podążając zielonym szlakiem turystycznym z Wieściszowic na Wielką Kopę. W związku z tym, że jeziorka znajdują się na różnych wysokościach, trasa wiedzie w górę i miejscami bywa stroma. Nie nadaje się więc dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi w wózku.
Pomimo tych niedogodności, jest jednak bardzo przyjemna, a w trakcie jej pokonywania można nie tylko podziwiać kolorowe jeziorka, ale także zachwycić się urokami Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Najwytrwalsi turyści mogą ją dodatkowo przedłużyć i przy okazji wizyty w tym miejscu zaliczyć także wejście na Wielką Kopę (871 m n.p.m.) – czwarty pod względem wysokości szczyt Rudaw Janowickich.
Wyprawę nad kolorowe jeziorka warto zaplanować po opadach deszczu, zwłaszcza w sezonie letnim. Pod wpływem wysokich temperatur zbiorniki wodne mają bowiem tendencję do tymczasowego wysychania, jeśli wiec zależy nam na ich zobaczeniu w pełnej krasie, najlepiej wybrać się nad nie po okresie deszczowej pogody. Podczas oglądania jeziorek, warto mieć także na uwadze, że nie można się w nich kąpać – atrakcję należy podziwiać z brzegu, w bezpiecznej odległości od wody.
Zobacz także
- Najwięksi artyści scen polskich zareagowali na apel o pomoc w ratowaniu zalanego przez wrześniową powódź Kinoteatru „Zdrowie” w Sokołowsku
- Korzyści, rozwój i możliwości po odbyciu Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej
- To logo „Tygla. Muzeum Wałbrzyszan”. Konkurs wygrało studio z Głuszycy Górnej
- Trwa dodatkowy zrzut wody w Lubachowie. Usterka na zaporze ma być usunięta „na sucho”
- Lodowisko w Jedlinie-Zdroju otwarte na nowy sezon
- Wałbrzych. Nożem dźgnął kobietę prosto w serce. Nożownik z Nowego Miasta z zarzutami
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Zablokowana dla aut i pieszych ulica Słowackiego. Trwa akcja służb
- Koniec akcji służb na ulicy Słowackiego. Negocjacje z mężczyzną trwały 4 godziny
- Pieszyce. Co z kolejką na Wielką Sowę
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Starych Bogaczowicach – warto się tam wybrać
- Do awarii na zaporze w Lubachowie doszło kilka dni temu. Mamy oświadczenie Taurona