Kolejny basen do zamknięcia. Od nowego roku basen w szkole nr 21 przestaje istnieć

16 listopada 2015 10:36. Walbrzych, Kryta pływalnia przy Szkole 21 im. Olimpijczyków w Wałbrzychu Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Po odkrytym basenie na ulicy Bystrzyckiej przyszedł czas na zamknięcie kolejnego basenu w Wałbrzychu. 31 grudnia 2015 roku przestanie funkcjonować pływalnia przy szkole nr 21 na Podzamczu. Tym samym mieszkańcy największej w mieście dzielnicy mieszkaniowej, stanowiącej bez mała 1/3 ludności miasta, zostaną pozbawieni krytej pływalni.

Nauczyciele, instruktorzy i ratownicy pracujący na pływalni bezradnie rozkładają ręce. – Nie mamy na to żadnego wpływu. Co z tego, że mamy zajęcia od rana do wieczora. Pływają u nas dzieci z naszej szkoły (szkoła podstawowa nr 21 i gimnazjum nr 7) przychodzą też dzieci ze szkoły nr 26.  Nie mamy takich komfortowych warunków jak w Aqua Zdroju, szafek zamykanych na elektroniczne kluczyki, ale to nie powód, żeby zamykać pływalnię. Wszystko można powiedzieć tylko nie to, że basen stoi pusty.

Woda w pływalni jest na bieżąco monitorowana przez wałbrzyski SANEPID. Próbki pobierane są co 2 tygodnie. Do tej pory nie zgłaszano żadnych uwag do jej stanu. Nie wiadomo także, na jakiej podstawie ustalono wielkość ewentualnych nakładów na remont basenu, ponieważ gmina nie wykonała dla pływalni operatu szacunkowego.

Na basenie przy Hetmańskiej działały regularne sekcje pływackie dla dzieci i młodzieży. W zajęciach jednej tylko sekcji UKS Olimpijczyk trenowało 170 młodych pływaków. Treningi prowadzone są codziennie do godziny 20. Łącznie we wszystkich sekcjach uczestniczy prawie 600 dzieci. Poza tym basen oferuje tzw wolne godziny basenowe, dostępne dla każdego mieszkańca Podzamcza.

Jak zapewnia Mariusz Gawlik, prezes półki Aqua Zdrój, dla wszystkich sekcji korzystających z pływalni w szkole 21 znajdzie się miejsce w świeżo wyremontowanym basenie w IV LO na Piaskowej Górze oraz na basenie przy ulicy Ogrodowej. Nie wiemy co będzie z zajęciami WF, które odbywały się na szkolnym basenie. Szkoła podstawowa nr 21 i gimnazjum nr 7 to łącznie prawie 1000 uczniów, którzy do dyspozycji mają 2 sale gimnastyczne i basen. Od nowego roku pływalnia zostanie zamknięta. Gdzie będą ćwiczyć dzieci? Na to na razie nie ma pomysłu.

Pracownicy twierdzą, że o zamknięciu basenu dowiedzieli się dwa tygodnie temu. Do tej pory nic na to nie wskazywało. Pod koniec wakacji kosztem prawie 6 tysięcy złotych została wymieniona woda w basenie.

Informacja o zamknięciu pływalni wywołała oburzenie wśród rodziców. Na facabook’u powstała grupa protestujących przeciwko likwidacji basenu. Protestują także mieszkańcy Podzamcza. – Żeby popływać nie musiałem jeździć do Aqua i płacić koszmarnych pieniędzy – mówi młody chłopak – Ciężko było o wolne godziny, ale zawsze jakoś udało się wbić. A teraz najpierw zamknięto siłownię, teraz basen. Wszystko po to, żeby napędzić kasę na Aqua.

Głosów o nakręcanie koniunktury dla Aqua Zdroju pojawia się w rozmowach z mieszkańcami i pracownikami szkoły więcej. Temat ten pojawił się już latem, kiedy oburzenie i niezrozumienie mieszkańców budził fakt zamknięcia odkrytego basenu  przy ulicy Bystrzyckiej. Wtedy Prezydent Szełemej tłumaczył to tak: – Stan sanitarny basenu przy ulicy Bystrzyckiej urąga wszelkim normom i standardom. Koszt, jaki miasto musiałoby ponieść, żeby doprowadzić obiekt do standardów jest zbyt wysoki, żeby podejmować próbę jego reanimacji. W ciągu kilku następnych lat rozpoczniemy rewitalizację obiektu sportowego na Nowym Mieście, w tym między innymi basenu. Za 3-4 lata uruchomimy przy ulicy Olimpijskiej piękny, nowoczesny basen odkryty z podgrzewaną wodą, czynny od kwietnia do listopada. 

Tymczasem mieszkańcy Podzamcza zmuszeni zostają do korzystania z basenów na Piaskowej Górze lub w Aqua Zdroju. Przypomnijmy, że ten ostatni nie należy do najtańszych. W tygodniu pomiędzy godz. 14. a 22. cena godzina pływania kosztuje: 12 zł, a odpowiednio w : Świdnica OSiR – 8 zł, Świebodzice – 9 zł , Kamienna Góra – 10 zł., Bielawa 10,20 zł / godz. Do tego należy doliczyć czas i koszty dojazdu. Godzina pływania w szkole 21 na Podzamczu kosztowała 7 zł, a basen był na miejscu. Od 31 grudnia 2015 roku pływalnia decyzją magistratu zostanie zamknięta, a woda spuszczona. Dziś nie ma pomysłu na to, co będzie w miejscu, w którym dziś jeszcze dzieci uczą się pływać. Jedno jest pewne. Szkoła nr 21 im. Olimpijczyków Polskich ze szkoleniem młodych olimpijczyków będzie miała co raz mniej wspólnego.

Dodano: 16 listopada 2015 10:36
.
 • komdzio pisze:

  Chcą zlikwidować konkurencję sls Aqua Zdroju. Tylko jakim kosztem.

 • ania pisze:

  Odkąd pamiętam basen tam był ucząc się ok 20 lat temu plywalam w nim i po ukończeniu także chodziłam. To (usunięto przez redakcję) i wymysł naszego prezydenta :/:/ myślą że do aqua Zdroju będą chodzić grubo się mylą

 • Twoj Pan pisze:

  To wlasnie nasza Polska !! Basen ten funkcjonował ponad 25 lat i było cacy !! Nagle
  Powstała Aqua Zdrój i basen w 21 jest bee!! To jest czysty skandal !! Dzwonmy do telewizji „TVN UWAGA” i inne zeby przyjrzeli sie sprawie i dobrali sie do dup tym szmatławym i pazernym sprzedawczykom!!!!

 • Sdr pisze:

  No jak to trzeba z czegos utrzymac ten zajebisty aquapark gdzie ceny za wieksze niz we wroclawiu hahaha

 • RENEGAT pisze:

  NIECH POZAMYKA WSZYSTKO A WODE Z BASENU NIECH WYPIJE SAM TEN SPRZEDAWCZYK JAK WYBIERALI GO NA PREZYDENTA NIE NALEZAL DO ZADNEJ SPRZEDAJNEJ PARTII JAK WYBRALI ODRAZU PO ZACHOWUJE SIE JAK JEGO KOLEZKA EUROZBUTOWANY ZAMYKA WSZYSTKO A PLYWAC BEDZIEMY W SMRODCE SZKOLY POZAMYKAL BASENOW NIE MA CIEKAWE CO JESZCZE WYMYSLI W URZEDACH SIE PANIE KRECA A NIKT NIC NIE ROBI TO JEST SZOK CZEKASZ W KOLEJCE 4H NIECH POJDZIE I ZOBACZY CO SIE DZIEJE A NIE SIE PODNIECA KOPALNIA

 • sztazi pisze:

  Jestem zszokowany decyzją, decyzją o zamknięciu „basenu – pływalni” przy dwóch szkołach, gimnazjum nr7 oraz podstawowej nr 21 na Podzamczu. Nie mogłem w to uwierzyć, to nie może być prawda, to jakaś pomyłka, zapewno chodzi o remont, nie likwidację, powtarzałem.
  Na tym basenie kotłuje się od rana do wieczora – takie ma obłożenie – jest w pełni wykorzystany, tylko pozazdrościć.
  Pozazdrościć ? hm.. – a może to jest przyczyną tej nie fortunnej decyji „ratusza”, a może nie ratusza….
  Kto jest ratusz? kto wbrew woli pozostałych, pozostałych którym służy to stare basenisko, podejmuje decyzje najgorszą z możliwych – ZLIKWIDOWAĆ- nie dając nic wzamian.
  Dlaczego ? dlaczego dlaczego? to królewskie pytanie musi otrzymać wpełni uzasadnioną odpowiedż.
  I nie chce słyszeć że:
  – stary
  – nie ładny
  – mało nowoczesny
  – nie ekonomiczny
  Co kryje się za taką decyzją? Co jest prawdziwym powodem zamknięcia?
  Czyżby Aqua Zdrój!? – to bez sensu……
  Jestem na Aqua prawie codziennie, nie dlatego że taki fajny jest i wogóle, ale dlatego że pełnię służbę ratownika – takie hobby – bo pracą zarobkową nie można tego nazwać – i gdyby tak drodzy mieszkańcy Wałbrzycha i okolic zechcieli sobie popływać na Aqua to raczej jest to nie możliwe.
  Basen sportowy to 5 torów pływackich z czego do godz 20- stej trenują sekcje pływackie i tym podobne szkółki.
  Co za tym idzie dla amatorów pływania pozostaje jeden tor góra dwa.
  Sami sobie odpowiedzcie ile osób może naprawde popływac na dwóch torach.
  Śmiech mnie ogarnia, dwa tory dla Wałbrzycha i okolic.
  Ale jest wyjście, po 20 -stej da się. Tylko ? no właśnie, bez komentarza.
  To na marginesie.
  Pytam się co z dzieciakami? prawie trzech szkół, które w ramach lekcji wf „plumkały” się na miejscu.
  Wiem, chyba wiem.
  Wystarczy wynająć autokar, kierowców i wycieczka jedzie na lekcje wf.
  Chyba że………. w docelowym zamierzeniu nikt i nikogo, nigdzie nie będzie dowozić.
  Bo i po co?
  Jak ktoś bedzie miał ambicje to i tak się nauczy pływać bez łachy szkoły.
  Przepraszam szkołę – wiem ze wam akurat zależy. A komu nie zależy?
  Odpowiedzcie sobie sami.
  Pozostaje pytanie;
  Możemy pozbawić tak liczną gromadkę dzieciaków szansy nauki pływania?

  • Jerzy Jacek Pilchowski pisze:

   Szełemejowi chodzi teraz chyba tylko o to aby Wałbrzych nie zbankrutowa przed końcem jego kadencji gdyż wtedy przyjdzie zarząd komisaryczy i wszystko dokładnie rozliczy. Wtedy był by kłopot!!! Tak więc decyzja zamkniecia basenu na podzamczu jest z jego punktu widzenia logiczna. Będą mniejsze koszty I będa troche większe wpływy w Aqua-Zdroju do którego miasto musi dopłacać. A to, że wiele dzieci nie będzie miało gdzie pływać? – Czy ktoś naprawdę myślał, że POwiec jest w stanie myślec w kategoriach „dobro społeczne”?

 • Daniel pisze:

  Ja w Monachium za miejski basen płace 4,30€ od 8:00 do 18:00

  • Twoj Pan pisze:

   Daniel a czym ty sie chwalisz ..?? Moze odkryty – ale nie kryte .. Tam moze 3 godz tyle płacisz !! Piszesz smieci trolu !! Znam te miasto lepiej niz ty .. Kiedyś na Olimpii mozna było byc cały dzien !! (Usunięto przez redakcję)

 • asia pisze:

  #TEMATDLAUWAGI

 • mama pisze:

  Dokladnie ten temat nadaje się tylko do UWAGI i jeżeli ktoś tylko mógłby to zrobić, Razem możemy więcej.. Rodzice nie dajmy się.. Walczmy o Nasze dzieci, oraz tych przyszłych… Pani dyrektor szkoły nic sobie z tego nie robi kierownik nic nie może…niechce mi się wierzyć.. Poprostu boją się albo olewaja…Przed wyborami P.Szelemej wychodził do ludzi rozmawiał o.problemach..teraz się chowa i gdzie problem ucieka….Pobudka…Pani prezydencjie nie zamykamy basenu bo będzie naprawdę źle..A Wałbrzych będzie już całkiem cofniety niż Pana obiecywania…

 • anula pisze:

  W Aqua zaraz po otwarciu wykryto bakterie gronkowca,a na naszym starym basenie nie było podobnych zdarzeń.

 • rodzic pisze:

  Chcieliście Romana to macie. Tak właśnie żądzi PO. Cała Polska zrozumiała ale Wałbrzych dalej za PO. Trza walczyć. Tylko i tak Wam oczy zamydli a zrobi swoje.

 • Mariusz G pisze:

  macie Szełemeja, chłop nie ma pojęcia o ekonomi – myśli , że jak zamknie basen to ludzie będą jezdzić na biały kamień, a z podzamcza jest szybciej i bliżej do Świebodzic, no po prostu wariat

 • robert pisze:

  #tematdlauwagi

 • Lex pisze:

  Oprócz ekonomii powinno liczyć się dla władz zdrowie i umiejętności młodzieży. Mój syn skończył szkołę 21 .Dzięki chodzeniu na basen ,udziałowi w sekcji plywackiej wyrobil sobie zdolnosci ,które zostały mu na całe życie. Pływa jak ryba w wodzie i uprawia rocznego rodzaju sporty wodne.Po szkole brał strój i sam szedł na sekcję plywacka do 21 -5 minut od domu.Nikt go nie musiał dowozic,tracić czasu itp.Proponuję by wladze zamknęły wszystkie baseny i zrobiły centralizacje w Aqua Zdroju ,bo ekonomia…Będzie niedlugo po tzw.stymulowanym przebudzeniu, powolne wygaszanie Wałbrzycha…Ile mamy dlugu publicznego ,zaciagnietego przez wladze Wałbrzycha w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jak się ma to do średniej krajowej ,jaka jest kwota roczna potrzebna na obsługę długu, a jakie są roczne dochody miasta….Pytajcie -macie prawo pytać, a potem oceńcie sami….

 • Mama pisze:

  Najwieksza dzielnica w miescie,UKS Olimpijczyk i masa zadowolonych dzieci chcacych plywac i zdobywac medale i caly ich wysilek na marne bo wiekszosc z nich nie bedzie dojezdzac do Aqua Zdroju.Pan R.Sz odbiera dzieciom kolejna szanse rozwoju a sam tyle mowi o sporcie wsrod dzieci i mlodziezy.

 • J 23 pisze:

  Sport w POlsce nie istnieje, bo po co komu baseny, boiska, przecież tusek i jego POplecznicy wybudowali orliki na które dzieci wstępu nie mają, szkoły likwidują, bo po co komu światły naród przecież ciemnotą i kalekami łatwiej kierować. Szukają w nas otyłych ludzi, dzieciom zabronić jedzenia słodyczy a jednocześnie zamykać sportowe obiekty, super pomysł, hańba dla takich władz. A co się tyczy basenów w Wałbrzychu no niestety Aqua nie przynosi dostatecznych dochodów i trzeba konkurencję ciąć

 • wal pisze:

  Panie Prezydencie! Czy chęć pochwalenia się efektem ekonomicznym Aqua Parku i Starej K. w celu wykreowania swej postaci w nowej PO tak bardz przysłania Panu oczy na dobro wałbrzyszan??? WSTYD!!!

 • tata pisze:

  Panie Prezydencie! Czy prawdą jest że wprowadzenie zaleceń sanepidu na basenie przy szkole nr 21 szacowane jest na 40 tys. złotych? Może następnym razem przed wyborami zleci pan remont kolejnej drogi bez kilometrów barierek ze stali nierdzewnej tak jak miało to miejsc na ulicy Wrocławskiej. Zawsze to kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności w kasie miasta , które można przeznaczyć na remont basenów ,szkół, przedszkoli….?

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `