Kolejne sensacyjne odkrycie z czasów II wojny światowej. Znalazca odkrywa karty

11 września 2015 18:06. Krzysztof Szpakowski interpretujący szczegóły grafiki georadarowej podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. Wrzesień 2015, Fot. Jacek Zych

Tematy: 


Krzysztof Szpakowski, przedsiębiorca od lat zaangażowany w odkrywanie tajemnic kompleksu Riese podczas zwołanej specjalnie w tym celu konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu ujawnił szczegóły odkrycia, które jeśli się potwierdzi, okaże się być kamieniem milowym w odkrywaniu tajemnic hitlerowskiego kompleksu Riese.

Krzysztof Szpakowski za pośrednictwem kancelarii prawnej z Wałbrzycha złożył w Starostwie Powiatowym zawiadomienie o odkryciu łącznie 3 obiektów znajdujących się w Walimiu, w masywie góry Włodarz (niem.: Wolfsberg). Dwa z tych obiektów to tunele, prowadzące bezpośrednio z Walimia do kompleksu Włodarz, trzeci zaś, największy, to tzw Blok A, należący do nieodkrytej do tej pory części kompleksu Riese.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały mapy terenu, na których Szpakowski dokładnie wskazał miejsca, w których dokonano odkryć, grafiki wygenerowane na podstawie zapisów georadaru. Jak podkreślił znalazca, odkrycia to podsumowanie kilkudziesięciu prac jego własnych badań i poszukiwań, jakie przeprowadził w Górach Sowich. Podkreślił także ogromne znaczenie świadka, pana Jana Latańskiego, ostatniego żyjącego człowieka biorącego udział w budowie kompleksu Riese.

REKLAMA

Szpakowski nie wykluczył tego, że zarówno hala jak i tunele mogą być zaminowane. Nie podjął także polemiki na temat zawartości hali i tuneli. Na grafikach georadarowych zaprezentowanych przez Szpakowskiego widać pustkę, jaką stanowi w górotworze tunel oraz niezidentyfikowany, regularny, butelkowaty kształt o wysokości około 2 metrów po środku pustej przestrzeni. Potwierdził, że poważnie brana jest pod uwagę możliwość, iż  odkryte tunele i hala pozostają zaminowane.

Prawnik Krzysztofa Szpakowskiego potwierdził, iż jego klient będzie ubiegał się o 10% znaleźnego bądź nagrodę za odnalezienie. Obaj panowie nie zaprzeczali także, iż z decyzją o ujawnieniu znaleziska zwlekali w związku z pracami nad ustawą o znaleźnym, dającej prawo znalazcy o obieganie się o bonifikatę finansową za swoje znaleziska. Przypomnijmy, że ustawa, nad którą Sejm RP rozpoczął prace w styczniu tego roku weszła w życie 29 czerwca.

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego – Starosta … oraz wicestarosta Kwiatkowski obrali odmienną do Prezydenta Szełemeja drogę dotarcia do znaleziska. Starostwo zamierza poinformować o odkryciu odpowiednie służby, włącznie z premier Ewą Kopacz, jednak eksploracji zamierza dokonać własnymi siłami i środkami. Operacja planowana jest wspólnie z wójtem gminy Walim Adamem Hausmanem, który ma już doświadczenie w podobnych akcjach oraz samym znalazcą, Krzysztofem Szpakowskim.

Konferencji towarzyszyło ogromne zainteresowanie mediów. Relację i materiały nagrywały wszystkie czołowe polskie stacje telewizyjne, przedstawiciele mediów zagranicznych, stacji radiowych oraz gazet.

Krzysztof Szpakowski, podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. Wrzesień 2015, Fot. Jacek Zych

Krzysztof Szpakowski, podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. Wrzesień 2015, Fot. Jacek Zych

Dziennikarze i fotoreporterzy podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. Wrzesień 2015, Fot. Jacek Zych

Dziennikarze i fotoreporterzy podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. Wrzesień 2015, Fot. Jacek Zych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 września 2015 18:06
`