Dodano: 6 kwietnia 2024 09:54

Koleje Dolnośląskie inwestują. Spółka ogłosiła przetarg na co najmniej 10 pociągów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


Dolnośląski przewoźnik chce rozbudować swój tabor i ogłasza przetarg na zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). Koleje Dolnośląskie planują kupić 10 pięcioczłonowych pociągów z opcją dokupienia kolejnych 10 sztuk. Dzięki tej inwestycji KD będzie w stanie obsłużyć nowe połączenia oraz zwiększyć częstotliwość kursowania na obecnych liniach.

Nowe pociągi spółki mają specyfikacją przypominać znane z Dolnego Śląska pojazdy Impuls 2 (45WE) oraz Elf 2 (48WEc). Codziennie podróżują nimi tysiące Dolnoślązaków.

Ponad pół miliarda dotacji z dwóch programów unijnych daje nam możliwość ogłoszenia kolejnego przetargu. Ale to nie wszystko: w niedalekiej przyszłości na platformę trafi również informacja o postępowaniu na dziesięć pojazdów spalinowych, również z opcją dokupienia kolejnych 10 sztuk – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

REKLAMA

Pierwsze pociągi mają zostać dostarczone w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy. Wszystkie dziesięć sztuk – w ciągu maksymalnie 22 miesięcy.

Koleje Dolnośląskie są rokrocznie wybierane przez coraz więcej pasażerów. Cieszę się, że przewoźnik skutecznie ubiega się o środki unijne, dzięki którym Dolnoślązacy podróżują po naszym województwie nowoczesnymi pociągami – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W ciągu ostatnich pięciu lat połączenia kolejowe na Dolnym Śląsku przywrócono do miejscowości, w których żyje około 200 tys. Dolnoślązaków. W zeszłym roku z usług Kolei Dolnośląskich skorzystało ponad 19 milionów pasażerów.

Termin składania ofert w przetargu na elektryczne zespoły trakcyjne mija 10 maja br.

fot. uzyczone Koleje Dolnoślaskie

fot. uzyczone Koleje Dolnoślaskie

fot. użyczone / Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnosląskie

fot. użyczone Koleje Dolnosląskie

fot. użyczone Koleje Dolnosląskie

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także