Dodano: 3 lutego 2022 08:58

Kolej gondolowa na Wielką Sowę. Czy gminie uda się to, co nie udało prywatnym inwestorom?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Jeszcze w tym roku ruszyć ma budowa kolei gondolowej na Wielką Sowę. Obietnicę finansowania budowy kolejki złożył pani burmistrz Pieszyc – Dorocie Koniecznej-Enözel – minister Michał Dworczyk na spotkaniu samorządowców w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Kolejka kosztował będzie 40 milionów złotych – to tyle, co cały budżet niewielkiej gminy Pieszyce.

Wyciąg na wielką sowę to pomysł nienowy. W latach 70 wybudowano tam dość długi, nawet jak na dzisiejsze czasy orczyk. Ten nie przetrwał próby czasu i zmian ustrojowych. Ponownie do projektu wrócono w pierwszej dekadzie XXI wieku. Prywatny inwestor przygotował nawet pełną dokumentację techniczną na budowę 2 km wyciągu kanapowego. Kiedy się z projektu wycofał, plany odkupiła gmina Pieszyce, która projekt chce realizować z jeszcze większym rozmachem.

– Postanowiliśmy, że to będzie gondola całoroczna. Czyli o każdej porze roku będzie można wjechać na szczyt wielkiej Sowy czy to z wózkiem, czy to z rowerem, czy to osoba, która nie do końca byłaby w stanie wejść samodzielnie na Szczyt Wielkiej Sowy a będzie ku temu możliwość. – powiedziała burmistrz Enözel.

REKLAMA

Burmistrz Enözel jest przekonana, że na budowie gondoli skorzystają gminy całego obszaru gór sowich – tych z regionu dzierżoniowskiego i tych z drugiej strony gór. Dlatego ma nadzieję, że przyłączą się one do wspólnego przygotowania i współfinansowania całej infrastruktury, niezbędnej do sprawnego funkcjonowania kolejki:

– To jest dokładanie to samo co pokazuje Wielka Sowa, czy wieża widokowa na Wielkiej Sowie, czyli zarządzamy nią my jako gmina, my jako gmina mamy z nią kłopot, my jako gmina musimy wydawać pieniądze na utrzymanie i chociażby dzisiaj na remont. Ale wiemy, że z tej wieży na wielkiej Sowie korzystają absolutnie wszystkie gminy i wszyscy turyści, a turyści to już w ogóle nie widzą jakichkolwiek granic. I to samo będzie z gondolą. 

Pieniędzy z rządowych dotacji starczyć ma na budowę gondoli, parkingu i poprawę jakości dróg dojazdowych. I to właśnie na tym zdaniu skupić się chce pani burmistrz. Pierwsze prace ruszyć mają jeszcze w tym roku.

Wieża na Wielkiej Sowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Źródło: Twitter.com/Michał Dworczyk

Wieża na Wielkiej Sowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża na Wielkiej Sowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża na Wielkiej Sowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także