Kobieta straciła 5 tysięcy złotych. Kolejny atak cyberoszustów

27 listopada 2023 11:14. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nowe metody cyberoszustów – mieszkanka Wałbrzycha straciła 5 tysięcy złotych. Kobieta myślała, że rozmawia z synem. Przestępcy wykorzystali informacje uzyskane podczas rozmowy, by bardziej przekonująco prowadzić korespondencję.

W minioną sobotę, jedna z mieszkanek Wałbrzycha otrzymała na swoim komunikatorze internetowym wiadomość od osoby podającej się za jej syna. Wiadomość wysłana była z innego numeru niż ten, należący do jej syna, jednak wytłumaczeniem na tę sytuację był fakt utraty telefonu i brak możliwości kontaktu ze swojego numeru. Osoba podająca się za syna 63-latki poprosiła o pilną pożyczkę, która zostanie przeznaczona na zakup nowego telefonu dlatego, że wcześniejszy został uszkodzony. Kobieta zalogowała się do bankowości internetowej i przelała łącznie 5 tysięcy złotych na wskazane w rozmowie konto – informuje kom. Marcin Świeży

Po dokonaniu transakcji kobieta skontaktowała się ze swoją synową, która oświadczyła, że z telefonem jej męża nic się nie stało i nie potrzebują pożyczki. Po chwili zadzwonił do niej syn, potwierdzając, że nie kontaktował się z nią.

REKLAMA

Przestępcy bardzo często stawiają swoje ofiary pod ścianą i wywierają na nich presję czasu, tak aby zniechęcić je do kontaktu z najbliższymi i ewentualnej weryfikacji przekazanych fałszywych informacji. W przypadku braku możliwości wykonania telefonu do najbliższych lub braku kontaktu z ich strony, poczekajmy i spróbujmy zadzwonić do nich później. Dokładne sprawdzenie czy historia przekazana przez komunikator jest prawdziwa, może uchronić nas przed utratą oszczędności– dodaje kom. Marcin Świeży

Policja informuje, że wszystkie podejrzane wiadomości SMS z linkami można zgłosić na stronie CERT.pl, korzystając z funkcji 'Przekaż’, lub bezpośrednio pod numerem 799 448 084.

fot. użyczone Policja Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 listopada 2023 11:14
`