Kobieta straciła 25 tysięcy złotych. Myślała, że kupuje córce telefon

31 października 2023 10:44.

Tematy: 


Nowe metody cyberoszustów – mieszkanka Dolnego Śląska straciła 25 tysięcy złotych. Kobieta myślała, że rozmawia z córką. Przestępcy wykorzystali informacje uzyskane podczas rozmowy, by bardziej przekonująco prowadzić korespondencję.

– Podczas konwersacji oszust wyjaśnia, dlaczego komunikuje się z innego telefonu. Z kolei wiadomości od rodzica pozwalają mu uzyskać pewne informacje o dziecku, takie jak imię lub przynajmniej płeć, co ułatwi mu to dalsze podszywanie się. W końcu „dziecko” prosi o zrobienie przelewu na wskazany numer rachunku bankowego, aby zapłacić za nowy telefon bądź zaległy rachunek… tutaj historii może być wiele. Jeśli oszust dowie się, że rodzic nie ma bankowości elektronicznej, to poprosi o dane z karty kredytowej i kod SMS autoryzujący operację, aby w ten sposób uzyskać dostęp do pieniędzy rodzica. Kiedy natomiast okaże się, że rodzic nie ma takiej kwoty na swoim koncie, to oszust proponuje zakup tańszego telefonu – informuje dolnośląska policja.

Policja radzi zachować ostrożność. Wszelkie takie sytuacje warto dokładnie weryfikować.

REKLAMA

Jak się przed tym bronić?

– Przede wszystkim trzeba spróbować skontaktować się z dzieckiem w inny sposób, szczególnie wtedy, gdy pojawia się prośba o przesłanie pieniędzy. Zawsze, gdy otrzymujemy takie nieoczekiwane prośby należy skontaktować się z nadawcą wiadomości za pomocą innego kanału komunikacji. W szczególności, jeśli wiadomości te pochodzą z nieznanych nam dotąd numerów, adresów email, kont w mediach społecznościowych lub komunikatorach. Nawet jeśli konto w komunikatorze jest nam znane, to należy mieć na uwadze fakt, że oszuści za pomocą fałszywych paneli logowania mogą przejąć dane uwierzytelniające do kont w mediach społecznościowych. Przejęte konta mogą być następnie wykorzystane do wysyłania do znajomych próśb o przekazanie pieniędzy w powiązanych komunikatorach – czytamy w komunikacie policji.

Policja informuje, że wszystkie podejrzane wiadomości SMS z linkami można zgłosić na stronie CERT.pl, korzystając z funkcji „Przekaż”, lub bezpośrednio pod numerem 799-448-084.

fot. użyczone Dolnośląska Policja

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 31 października 2023 10:44
`