Kłopoty wójta gminy Czarny Bór. Komornik na koncie gminy, starosta zawiadamia prokuraturę

30 maja 2018 09:12.

Tematy: 


Ciężka atmosfera kończy kadencję wójta gminy Czarny Bór Adama Góreckiego. Na skutek działań Starosty Wałbrzyskiego komornik zajął konto gminy, a postępowanie w sprawie rozpoczęła Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu.

Wszystko za sprawą wybudowanej kilka lat temu obwodnicy Czarnego-Boru. Licząca nieco ponad 3 km droga powiatowa wybudowana została na gruntach wywłaszczonych od prywatnych właścicieli.

– Planując budowę obwodnicy wójt Adam Górecki oparł się o tzw. „specustawę” z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, która pozwala wywłaszczyć właścicieli gruntów bez ich zgody, ale zobowiązuje zapłacić za to odszkodowanie. – pisze w oświadczeniu Starostwo Powiatowe – W dniu 16.04.2014 roku wójt Adam Górecki otrzymał decyzję Starosty Wałbrzyskiego, zezwalającą na budowę obwodnicy. W decyzji tej wyszczególnione jest 11 działek z zapisem, że gmina Czarny Bór przejmuje je za odszkodowaniem. 6 lipca 2016 roku Starosta Wałbrzyski wydał decyzję o ustaleniu odszkodowania na rzecz Powiatu Wałbrzyskiego zobowiązującą wójta Góreckiego do zapłaty tej kwoty.

REKLAMA

Adam Górecki odmówił jednak wypłaty odszkodowania na rzecz Starostwa i odwołał się od decyzji do Wojewody Dolnośląskiego. Ten podtrzymał decyzję Starostwa. Wójt jednak nie złożył broni i odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podpierając się przepisem, że brak prawomocności decyzji i kolejne odwołania od niej nie mają wpływu na egzekwowanie odszkodowania, w lutym 2018 r. Starosta Wałbrzyski wysłał do Gminy Czarny Bór upomnienie wzywające do zapłaty należności. Wójt zapłaty odmówił, skutkiem czego Starosta Wałbrzyski skierował tytuł wykonawczy do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu.

Wójt Gminy miał 7 dni na zgłoszenie do Urzędu Skarbowego zażalenia w sprawie prowadzenia egzekucji. czego nie dokonał w wyznaczonym terminie. W związku z tym Urząd Skarbowy dokonał zajęcia rachunku Gminy Czarny Bór i wyegzekwował kwotę 273 800,10.

Idąc za ciosem Starosta Jacek Cichura zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu o możliwości popełnienia przez Wójta Gminy Czarny Bór poprzez działanie na szkodę interesu publicznego. W swoim oświadczeniu napisał:

– Nie ma wątpliwości , że swoim postępowaniem (wójt Adam Górecki, przyp. red.) doprowadził do uszczuplenia majątku Gminy m.in. w postaci kosztów egzekucji i odsetek, co stanowiło nie małą kwotę – ok. kilkanaście tysięcy złotych. – pisze w oświadczeniu Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

***

Obwodnica Czarnego Boru kosztowała około 10 mln zł, ma blisko 3 km długości i miała przede wszystkim przenieść ruch samochodów ciężarowych kursujących pomiędzy bocznicą kolejową, a kopalnią kruszywa w Czarnym Borze. Jej otwarcie od samego początku stwarzało problemy – nadzór budowlany z uwagi na zastrzeżenia do wykonawcy odmawiał wydania zgody na użytkowanie, przez dłuższy czas trwały także procedury administracyjne związane z ostatecznym wyjaśnieniem własności gruntów, po których droga przebiega.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 maja 2018 09:12
`