Kłodzko. Urządzenie analityczne od WOŚP uratowało życie dwóm pacjentom

12 kwietnia 2024 07:40. fot. użyczone

Urządzenie analityczne do wczesnego wykrywania zakażenia sepsą, które po Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło do kłodzkiego szpitala powiatowego, uratowało życie dwóm pacjentom. Rozmawialiśmy z doktorem Jackiem Pulitem – kierownikiem laboratorium centralnego szpitala powiatowego w Kłodzku.

Urządzenia, które dzięki WOŚP trafiło do kłodzkiego szpitala, to spektrometr służący do bardzo szybkiej identyfikacji rodzaju bakterii, z którą zakażony jest pacjent. Pozwala to wielokrotnie przyspieszyć czas diagnozy i rozpoczęcia bardzo szybkiego – i co ważne – skutecznego leczenia sepsy:

Przyspieszenie procesu diagnozy, które umożliwia nam ten analizator, powoduje, że możemy lepiej leczyć pacjentów dotkniętych tą chorobą, tą sepsą, w tym zespole na całym świecie. Tego typu analizatory stoją w małych i w dużych szpitalach, w Polsce tendencja od lat była taka, że najpierw dostawały je szpitale kliniczne, duże uniwersyteckie. My jesteśmy szpitalem powiatowym, może nie małym, ale aparat mamy dopiero po kilkunastu latach, i to dzięki uprzejmości i hojności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi doktor Jacek Pulit, szef laboratorium w szpitalu powiatowym w Kłodzku,

REKLAMA

Doktor podkreśla, że aparat pozwala nie tylko bardzo szybko wykryć bakterie zakażające organizm, ale też w sposób wyjątkowo precyzyjny określić rodzaj antybiotyku niezbędnego do leczenia zakażenia.

– Aparaty pracują już u nas od kilku miesięcy, natomiast dzięki temu, że one już są, dwukrotnie udało się uratować pacjentów z sepsą leżących na naszym oddziale anestezjologicznym, co jest naprawdę dużym postępem.

Ten drugi aparat, o którym wspomina dr Pulit, to urządzenie automatyzujące posiew bakterii. Oba urządzenia do tej pory pracowały niemal wyłącznie w dużych, specjalistycznych szpitalach. Kłodzki szpital jest jedną z pierwszych placówek powiatowych w kraju, które posiadają takie urządzenia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 kwietnia 2024 07:40
`