Kłodzko. 26 milionów złotych na inwestycje z południowego ZIT

1 marca 2024 08:00. Kłodzko. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


26 milionów złotych przeznaczy Kłodzko na projekty finansowane z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) południa. –To bardzo dużo pieniędzy i bardzo mało czasu – mówi burmistrz Kłodzka, Michał Piszko.

Jest rzeczywiście krótki termin realizacji, ale mam nadzieję, że uda nam się zrealizować te inwestycje. Mamy trochę uproszczoną procedurę, ponieważ nie będziemy musieli robić tego w trybie konkursowym. Przed nami tylko przetargi, wyłonienie wykonawców, realizacja i później rozliczenie – dodaje Michał Piszko, burmistrz Kłodzka, który dodaje, że wcześniej gminy złożyły już fiszki, czyli wstępne założenia projektu.

Co ważne, chociaż odbywają się one w trybie poza konkurencyjnym, czyli projekt nie konkuruje z innymi, aby mógł być sfinansowany, musi być napisany zgodnie ze wszystkimi rygorami Unii Europejskiej. A projektów jest trochę:

REKLAMA

Przede wszystkim projekty związane z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej. Mamy również w planach modernizację basenu odkrytego, inwestycje w infrastrukturę szkolną, której jak najbardziej potrzebujemy, i inwestycje w infrastrukturę mieszkaniową, czyli wymianę źródeł ciepła, wymianę okien i tak dalej – dodaje burmistrz.

Czasu na realizację projektów jest bardzo niewiele. Część z nich musi być zakończona i rozliczona jeszcze w 2025 roku, część do końca 2027 roku. Wciąż nie wiadomo też, jak gminy poradzą sobie z prawie 30% wkładem własnym do projektów. W przypadku Kłodzka jest to prawie 8 milionów złotych.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 marca 2024 08:00
`