nasz news Kierowcy pijani i bez uprawnień. To już prawdziwa plaga

20 października 2021 12:01. Policyjna kontrola trzeźwości na ulicy Wrocławskiej / Armii Krajowej. fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nie pomagają wysokie mandaty, nie pomaga groźba więzienia. Wciąż za kierownicę siadają osoby pijane, posiadające sądowy zakaz lub wręcz prawa jazdy nie posiadające. Niemal codziennie policja informuje o kolejnych zatrzymanych właśnie z tego powodu. Tylko wczoraj w Wałbrzychu i okolicach zatrzymano kilka takich osób. O skali zjawiska z wałbrzyskimi policjantami rozmawiał Jacek Zych

To już jest plaga – powiedzieli mi policjanci. W ubiegłym tygodniu, w środku dnia, w Szczawnie-Zdroju kompletnie pijany mężczyzna rozbił o drzewo mercedesa. Po kontroli okazało się, że ma we krwi ma 2,5  promila alkoholu. Wczoraj w nocy w Boguszowie Gorcach zatrzymano mężczyznę z niemal 1 promilem. Każdy z nich to potencjalny sprawca wypadków, mówią policjanci:

– W związku z ostatnimi zdarzeniami przypominamy, że kierujący pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat dwóch, utratą uprawnień do prowadzenia pojazdami i wysoką grzywną – ostrzega Marcin Świeży, rzecznik wałbrzyskiej policji.

Na drogach nie brakuje osób z zatrzymanym prawem jazdy lub pozbawionych przez sąd możliwości prowadzenia pojazdu. Dziś o 7 rano w centrum  Wałbrzycha policjanci zatrzymali mężczyznę, któremu sąd zakazał siadania za kierownicę przez najbliższe trzy lata. Nie odstraszyła go nawet groźba kary więzienia:

– W przypadku kierowanie pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. 

Policjanci bezradnie rozkładają ręce – poza tym, że wzmagamy kontrole na drogach niewiele możemy zrobić. Na przestępców nie działają ani groźby, ani kary. Apelują do innych kierowców o zgłaszanie wszelkich zauważonych prób prowadzenia pojazdów przez osoby, które tego robić nie powinny. Policja zapewnia anonimowość i natychmiastową reakcję.   

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 20 października 2021 12:01
`