Tematy: sponsorowany
W trakcie konsultacji ortodontycznej ocenie lekarza podlega ogólny stan zdrowia uzębienia i jamy ustnej oraz diagnozowane są ewentualne wady zgryzu. W zależności od rezultatu przeprowadzonych podczas wizyty nieinwazyjnych badań ortodonta omawia z pacjentem możliwości leczenia oraz sporządza jego plan. Najczęściej leczenie odbywa się za pomocą aparatu ortodontycznego, choć nie zawsze takie rozwiązanie jest wystarczające.
Złożone wady zgryzu mogą wymagać bardziej zaawansowanych metod leczenia niż aparat ortodontyczny i wiązać się np. z operacjami chirurgicznymi. W tej sytuacji niezbędne może okazać się tzw. leczenie interdyscyplinarne obejmujące współdziałanie ortodonty, chirurga szczękowo-twarzowego oraz niekiedy również innych specjalistów.
W przypadku konieczności wdrożenia leczenia interdyscyplinarnego należy udać się do kolejnego specjalisty, najczęściej chirurga. Niezależnie od tego, czy trafisz na konsultację do dobrego chirurga stomatologa we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy innym mieście, przebieg wizyty będzie podobny. Podczas konsultacji zostanie postawiona wstępna diagnoza oraz ustalone wskazania do skorygowania wady z użyciem leczenia zespołowego ortodontyczno-chirurgicznego.
Chirurg przedyskutuje z tobą wszystkie szczegóły, etapy oraz ryzyko i spróbuje odpowiedzieć na twoje pytania, żebyś mógł podjąć świadome decyzje dotyczące swojego leczenia.
Zwykle na tę wizytę kierowany jesteś przez swojego ortodontę, ale możesz także udać się na nią z własnej inicjatywy, nie uczestnicząc wcześniej w konsultacji ortodontycznej – zwłaszcza jeśli problem, z którym przychodzisz, jest na tyle poważny, że sam masz świadomość konieczności podjęcia leczenia interdyscyplinarnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rezultatem wizyty u chirurga są wyniki badań diagnostycznych, które będą podstawą planowania twojego leczenia. Dokumentacja przeznaczona jest dla ortodonty i znajdują się w niej szczegółowe informacje dotyczące przygotowania ortodontycznego i wstępnego planu chirurgicznego. Jeśli konieczne będzie dodatkowe postępowanie przygotowawcze, to także będzie zawarte to w zaleceniach.
Przedoperacyjne leczenie ortodontyczne trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Zwykle odbywa się za pomocą stałych aparatów, które odpowiednio ustawiają zęby. Jego celem jest zapewnienie optymalnego leczenia chirurgicznego, zgodnego z wcześniej założonym planem.
Ta faza leczenia odbywa się pod nadzorem ortodonty, jednak często wymagana jest również konsultacja chirurgiczna (zwykle jedna na 6 miesięcy) w celu oceny postępów w leczeniu i ewentualnej jego korekty.
Po zakończeniu leczenia ortodontycznego i ustaleniu terminu operacji odbywa się wizyta, podczas której zostanie wykonane badanie, zwykle oparte o tomografię komputerową twarzoczaszki oraz skany łuków zębowych. Badanie będzie pomocne w przygotowaniu szczegółowego planu operacji.
Trzeba liczyć się jednak z tym, że zakończenie fazy przedoperacyjnego leczenia ortodontycznego nie musi oznaczać szybkiej operacji chirurgicznej. Jeśli badania wskażą na dodatkowe postępowanie ortodontyczne lub stomatologiczne, zabieg z pewnością zostanie przełożony.
Zabieg chirurgiczny odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a pobyt w szpitalu trwa zwykle od 2 do 4 dni.
Ten etap leczenia jest bardzo istotny – w czasie jego trwania chirurg kontroluje proces gojenia, stabilizację układu kostnego, a ty otrzymujesz szczegółowe wskazania dotyczące diety oraz ćwiczeń.
Okres po operacji to również często zabiegi rehabilitacyjne, których celem jest jak najszybszy powrót operowanego obszaru do całkowitej sprawności oraz badania diagnostyczne w celu oceny przebiegu leczenia.
Po około 6 do 8 tygodniach po operacji, gdy odłamy kostne się zrosną, ortodonta przystępuje do końcowego etapu kalibracji zgryzu i finalnego ustalenia relacji zębowych.
Może się okazać, że niezbędna będzie na tym etapie interwencja lekarzy innych specjalności stomatologicznych lub z dziedziny medycyny estetycznej, w celu uzyskania jak najlepszych efektów pod kątem estetyki oraz funkcjonalności.
To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.