Kazimierz Niemierka honorowym obywatelem Wałbrzycha.

27 sierpnia 2015 10:38. Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej wręcza tytuł dyplom Honorowego obywatela Miasta Wałbrzycha Kazimierzowi Niemierce. Wałbrzych, sierpień 2015. Fot. Jacek Zych

Tematy: 


Dziś (czwartek, 27 sierpnia) na pierwszej po wakacjach sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha pan Kazimierz Niemierka, pedagog, sportowiec i działacz społeczny odebrał z rąk prezydenta Romana Szełemeja tytuł honorowego obywatela miasta Wałbrzycha.

Tym samym Kazimierz Niemierka dołączył do zaszczytnego grona 12 osób uhonorowanych tym zaszczytnym wyróżnieniem. W połowie maja 2015 Rada Miasta wyróżniła księcia Bolko von Hochberga. Od czasów powojennych tytuł ten otrzymali także: Józef Pawlik, Marian Szeja, Fryderyka Cohensius, Władysław Sowiński, Paolo Agostinacchio, Konrad Heinze, Szewach Weiss, Jerzy Gronowski, Ksiądz Biskup Ignacy Dec i Anna Walentynowicz.

Kazimierz Niemierka urodził się 2 stycznia 1940 roku w rodzinnym majątku Niemierki na Podlasiu. Pochodzi z rodziny bardzo patriotycznej., która w strukturach AK zaangażowała się w walkę o wyzwolenie narodowe. Na skutek represji powojennych kilkunastoletni Kazik musi opuścić rodzinne strony i tak trafia na ziemie odzyskane. Kończy szkołę górniczą w Boguszowie, a następnie w 1960 roku zdaje maturę w Technikum Górniczym w Wałbrzychu. Już wówczas trenuje lekką atletykę stąd zainteresowania sportem i kontynuacja nauki na AWF we Wrocławiu.

W 1965 roku po uzyskaniu tytułu magistra podejmuje pracę nauczyciela wychowania fizycznego, a zostaje kierownikiem sportu i rekreacji w jednej z wałbrzyskiej kopalni Victoria.

REKLAMA

W 2002 roku uzyskuje tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej na AWF we Wrocławiu. Od 2015 roku pracuje jako wykładowca w wałbrzyskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa. Posiada klasę trenerską trenera lekkiej atletyki, sternika jachtowego i motorowodnego oraz dyplomowanego masażysty.

Kazimierz Niemierka w latach 1965–1981 był trenerem MGKS Wałbrzych i KS Górnik Wałbrzych. Jako zawodnik (biegi długie i chód sportowy) uzyskał wraz z drużyną Górnika awans do I ligi W okresie studiów reprezentował barwy AZS Wrocław i reprezentacji Polski.

Aktywnie udzielał się jako działacz społeczny. Był członkiem Zarządu GKS Victoria, MGKS Wałbrzych, prezesem koła PTTK i TKKF, wiceprezesem ZM TKKF, prezesem ZW WOPR, sekretarzem zarządu PTSM, współzałożycielem AZS PWSZ Wałbrzych, członkiem komitetów organizacyjnych Biegu Gwarków, ME i MŚ w zapasach, ME MTB i MME  w koszykówce.

Był również członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. W roku 2013 opublikował artykuł w Roczniku historycznym miasta „Nowa Kronika Wałbrzyska:”25 lat Teatru Poezji „Kleks”. Stale utrzymuje kontakt z najstarszymi członkami Zespołu i dla nich w Krakowie w sierpniu 2011 zorganizował 3 dniowy Zjazd Koleżeński z bogatym programem i licznymi niespodziankami. Na tegorocznym pięknym Jubileuszu 60-lecia Zespołu nie mogło zabraknąć i Pana Kazimierza. Tam cala grupa „Starszych” jednogłośnie wytypowała Pana Kazimierza do zorganizowania Drugiego Spotkania Koleżeńskiego w Krakowie. Aktywnie działała w Senioralnym Zespole Poezji Klubu „Dukat” w Nowej Hucie gdzie mieszka oraz aktywnie działała w Fundacji Pani Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 sierpnia 2015 10:38
`