Kayah gwiazdą Dnia Europy w Wałbrzychu

5 maja 2022 18:00. Kayah zagra w Wałbrzychu! Tak miasto uczci Dzień Europy
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Wielkie muzyczne widowisko plenerowe odbędzie się 8 maja w Starej Kopalni. Przed publicznością zaprezentują się artyści z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Kto nie potrafi bez przytupywania zanucić „Prawy do lewego?” Nikt. Albo „śpij kochanie, śpij”? To samo. Kayah to na polskiej scenie niekwestionowana osobowość, oryginalna recepta na przebój, a przy tym laureatka niezliczonych nagród, płyty diamentowej oraz płyt platynowych i złotych.

Niewiele krótszy sceniczny staż ma The Ukrainian Folk, wykonujący własne kompozycje i ukraińskie piosenki ludowe. Folkowo-rockowe brzemiennie grupy zza wschodniej granicy zdobyło już uznanie w Polsce, ale też w Niemczech, Austrii i Kanadzie.

REKLAMA

W Starej Kopalni zobaczymy również Collegium Musicum TU Bergakademie Freiberg e. V. Może to być ciekawa, artystyczna i… historyczna przygoda, bowiem orkiestra z partnerskiego Freiberga wykonuje muzykę klasyczną, sakralną i świecką, od renesansu po całkiem współczesny pop.

Wreszcie przypomni o sobie Zespół Pieśni Tańca Wałbrzych. Wprost trudno uwierzyć, że to blisko 150-osobowa społeczność z tym samym zapałem pielęgnująca tradycje polskiego folkloru od… 1955 roku. Nagradzani i podziwiani na całym świecie wciąż są znakomici.

Dłuższe tradycje mają w Wałbrzychu związki z Europą. Wszak powojenne, wielokulturowe miasto stworzyli m.in. reemigranci z Francji i Belgii oraz repatrianci z terenów włączonych do Związku Radzieckiego. Efektem tego jest społeczność tolerancyjna, otwarta na świat i zdecydowanie proeuropejska. To kwestia przekonań, ale też symboli. Wałbrzych ma imponujące Rondo Unii Europejskiej, wkrótce będzie miał Europejkę – miejską obwodnicę, której nazwa przed ukończeniem inwestycji została wyłoniona w konkursie.

Co dnia z miejskiego ratusza rozbrzmiewa „Oda do radości”. Tym razem „Oda” zainauguruje świętowanie Dnia Europy w Starej Kopalni, w niedzielę 8 maja o godz. 18:00.

Święto pokoju i jedności w Europie przypada dokładnie 9 maja. Upamiętnia tzw. deklarację Schumana, której następstwem jest powstanie wspólnoty europejskiej. Organizatorem wałbrzyskich obchodów jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Biuro Saksonii we Wrocławiu i miasto Wałbrzych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 5 maja 2022 18:00
`