Kamiński: pozyskiwanie danych z internetu nie może oznaczać zapoznawania się z korespondencją

14 stycznia 2016 09:30. Źródło: www.kurier.pap.pl, fot. Jacek Zych

Sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem posłów PiS - wraz z poprawkami - który ma wykonywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji.

Podkomisja przyjęła wszystkie poprawki rządu, w tym taką, że służby specjalne mogą pozyskiwać tylko te dane telekomunikacyjne, pocztowe lub internetowe, które nie stanowią treści danego przekazu.

Inna poprawka rządu stanowi, że jeśli służby uzyskają informacje będące tajemnicą obrończą lub spowiedzi, to będą one natychmiast niszczone przez służby. W przypadku innych tajemnic zawodowych (np. dziennikarskiej czy lekarskiej) sąd decydowałby, czy będą mogły być one wykorzystane w postępowaniu, czy też zniszczone. Ponadto rząd był za zwolnieniem małych przedsiębiorców telekomunikacyjnych z wymogu zapewniania na ich koszt urządzeń pozwalających służbom na dostęp i utrwalanie informacji.

Poprawkę w sprawie zakazu wykorzystywania danych internetowych do zapoznawania się z korespondencją zapowiedział minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

REKLAMA

W przerwie obrad sejmowej podkomisji Kamiński powiedział dziennikarzom, że w zakresie dostępu policji i służb do danych internetowych, poza wprowadzeniem obowiązku niezwłocznego niszczenia informacji niepotrzebnych dla dalszego prowadzenia śledztwa, nic nie zmienia się w porównaniu z przepisami obowiązującymi od 2002 r.

Ponieważ były spekulacje i rząd był przedmiotem ataku zupełnie nieuzasadnionego w tym zakresie, wprowadzamy jeszcze dodatkowy zapis, że pozyskiwanie tych danych nie może oznaczać możliwości zapoznawania się z korespondencją internetową – poinformował minister.

Kamiński zarzucił poprzedniemu rządowi, że zaniechał przygotowania propozycji legislacyjnych, koniecznych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Zwrócił uwagę, że po tym jak w poprzedniej kadencji senatorowie PO przygotowali projekt zmian w prawie, powołana do jego rozpatrzenia sejmowa podkomisja nie zebrała się ani razu.

Zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik (PiS) zwrócił uwagę, że już teraz służby mają możliwość pobierania wszystkich danych internetowych w oparciu o ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
W mojej ocenie w tej chwili państwo, i tak było przez ostatnie osiem lat, miało absolutny dostęp do wszystkich danych internetowych, wszystkich – podkreślił Wąsik.

Wskazał, że projekt PiS przewiduje kontrolę sądu nad pobieraniem tych danych oraz niszczenie informacji, które nie zostaną użyte do postępowania karnego. Ocenił też, że wpisanie do projektu danych internetowych jest zgodne z wyrokiem TK, a zapisy są korzystne z punktu widzenia ochrony prywatności.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 stycznia 2016 09:30
`