Dodano: 17 września 2020 07:43
Kamienna Góra. Ostatnie, znane i niedostępne podziemia zeskanowane
Tematy: kamienna góra podziemia schron skanowanie
Pasjonaci historii i specjaliści zeskanowali ostatni powszechnie znany podziemny obiekt w Kamiennej Górze. Na co dzień schron nie jest dostępny dla osób postronnych. – Wyniki tych badań myślę, że będą wykorzystywane przez kolejne pokolenia. To są obiekty niezagospodarowane. Czasem w kiepskim stanie. Nie są zabezpieczone, zatem kwestia dziesięcioleci nim one we fragmentach ulegną uszkodzeniu – mówi Krzysztof Wojtas z grupy Sydety.pro.
Obiekt, którym tym razem zainteresowali się pasjonaci historii w źródłach niemieckich nazywany jest Breitenau i był prawdopodobnie związany z wioską, która tu istniała, a nie była wówczas jeszcze związana z Kamienną Górą.
Zeskanowany obiekt ma około czterystu metrów długości. Prowadzą do niego trzy wejścia, niedostępne dla postronnych osób.
Prace mają pomóc w zachowaniu tego miejsca dla pokoleń. Taką możliwość dają wirtualne prezentacje zeskanowanego obiektu, które powinny pojawić się w internecie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Każdy będzie mógł za pomocą komputera czy telefonu komórkowego bezpiecznie zajrzeć do wnętrz tych podziemi.
– Ten obiekt, według niemieckich przekazów był po prostu schronem. Jesteśmy trzysta metrów od dawnej filii obozu Gross Rosen, w związku z tym prawdopodobieństwo, że to tutaj mieli być zabezpieczani ważni mieszkańcy Kamiennej Góry jest bardzo duża – mówi Wojtas.
To trzeci i ostatni powszechnie znany obiekt w Kamiennej Górze zeskanowany przez pasjonatów. Prace nie obejmowały podziemi Arado, bo do tych tuneli turyści mogą wejść w każdej chwili.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok