Dodano: 9 czerwca 2020 15:58

Kamienna Góra. Laserowy skan pomoże w rozwikłaniu tajemnic miejscowych podziemi? [FOTO+FILM]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To drugi obiekt w Kamiennej Górze poddany laserowemu skanowaniu. Tym razem specjaliści Tour3D pojawili się w schronie pod górą Widok. Badania mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie czy istnieje drugi, nieznany poziom podziemnych wyrobisk. Zeskanowany obiekt będzie dostępny także w internecie, gdzie każdy będzie mógł wirtualnie zajrzeć do jego wnętrza.

Schron pod górą Widok, choć to znany obiekt, to wciąż krążą wokół niego niewyjaśnione historie. Obiekt powstał z myślą o pobliskiej fabryce włókienniczej. To dla jej pracowników podziemia miały pełnić rolę schronu.

Nie brakuje jednak teorii, że to w tym miejscu mają swój początek podziemia pobliskiej Antonówki.

REKLAMA

Stąd miało być połączenie do tego co się dzieje pod „ruskim lasem” przy osiedlu Antonówka. Kolejna teoria mówi o tym, że to miejsce skrytek, które zostały splądrowane po wojnie. Stąd po wojnie miała wyjechać kolekcja białej broni, która została później przechwycona przez Milicję Obywatelską, a w ostateczności trafiła do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – mówi Krzysztof Wojtas z grupy Sudety.pro.

Nie brakuje także przekazów, które mówią o tym, że w kompleksie była studnia, która miała być połączona z poziomem, znajdującym się jeszcze niżej pod ziemią. Prowadzone badania być może pomogą odpowiedzieć na pytanie czy rzeczywiście tak jest.

Skanowany schron, jego znana część, liczy blisko 300 metrów korytarzy. Składa się z kilku pomieszczeń i kilku tuneli. Jego częścią jest także drugie wejście, które w tej chwili jest częściowo zasypane.

Skanowanie, podobnie jak zeskanowane wcześniej podziemia pod Górą Zamkową zostaną udostępnione na stronach grupy Sudety.pro.

Skanowanie schronu pod górą Widok w Kamiennej Górze. fot. Dziennik Wałbrzych

Skanowanie schronu pod górą Widok w Kamiennej Górze. fot. Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także