Już od czerwca bez obowiązku okazania dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

10 maja 2018. Dowód rejestracyjny. fot. Jacek Zych . Dziennik Wałbrzych . tekst źródło: www.kurier.pap.pl

Tematy: 


Sejm przyjął w środę zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dzięki którym kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Jeśli zmiany zostaną zaaprobowane przez Senat, zaczną obowiązywać już od 4 czerwca 2018 roku.

Kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów). Już dziś znajdują się tam informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym, a także dane o polisie oraz o badaniu technicznym.

Obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Po przyjętych zmianach, za brak prawa jazdy nadal będą grozić kary.

System CEPiK2 wprowadzany jest w życie od listopada 2017 roku. Przez pierwszych kilka tygodni jego wdrożenie spowodowało prawie całkowity paraliż administracyjny związany z dostępem do baz danych pojazdów – niemożliwe było rejestrowanie samochodów czy też wprowadzanie danych o przeglądach technicznych.

Komentarze

Dodano: 10 maja 2018
Pozostałe informacje
© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015