Już tylko decyzja burmistrza Mieroszowa blokuje wznowienie wydobycia w kamieniołomie w Rybnicy Leśnej.

31 marca 2016 20:07. © tekst: Jacek Zych, Fot. airphotos

Tematy: 


23 marca 2016 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniował wniosek Kopalni Surowców w Bartnicy dotyczący wznowienia wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej. To otwiera drogę kopalni do wznowienia produkcji kruszcu. Ostatnim ogniwem w trwającym od prawie pięciu lat sporze jest decyzja, jaką musi wydać burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński, który wygrał wybory między innymi dzięki zdecydowanej postawie przeciw kopalni.

2 lutego 2015 roku Marcin Raczyński na swoim profilu na portalu Facebook napisał:

W mojej ocenie radna Sadowy i radny Gubernat dbając o budżet gminy zupełnie nie wzięli pod uwagę mieszkańców, planów burmistrza oraz tego co może nas czekać w niedalekiej przyszłości. Warto dodać, że oboje radni startowali do wyborów z komitetu, którego przewodnim hasłem było zdanie „SŁUCHAĆ LUDZI”. Na sesji zasugerowałem, aby pojechali na spotkanie do Unisławia Śląskiego i posłuchali ludzi, którzy po przedłużeniu koncesji będą mieli w perspektywie 40 tonowe ciężarówki jeżdżące co 2 minuty i kurzącą przesypownię. Wszystko w samym sercu Gór Suchych, które chcemy promować.

REKLAMA

Dziś burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński nie jest już stanowczy w swoim przekonaniu o potrzebie zamknięcia kopalni, ciągle jednak nie wiadomo, jaką ostatecznie podejmie decyzję.

Przypomnijmy, że pozytywną dla KSS Bartnica decyzję środowiskową, skutkującą kontynuacją wydobycia kruszywa przez następnych 30 lat wydał ustępujący burmistrz Mieroszowa w ostatnim dniu kadencji, już po oficjalnych godzinach urzędowania. Wpis trafił do Biuletynu Informacji Publicznej o godzinie 22.17.

Niejasne okoliczności wydania decyzji wzbudziły mnóstwo emocji. Protesty przeciw kontynuacji wydobycia oraz samej decyzji rozpoczęli mieszkańcy gminy Mieroszów, samorządowcy, a wśród nich nowy burmistrz – Marcin Raczyński. Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego złożyło szereg instytucji organizacji pozarządowych i osób prywatnych, ale także, Stowarzyszania Rybnica Leśna, Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, Stowarzyszania Obrony Praw Mieszkańców Wałbrzycha oraz Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot oraz Gminy Wałbrzych. Samorządowe Kolegium Odwoławcze dwa razy przekładało termin wydania decyzji, w końcu 17 marca uchyliło pozytywną dla kopalni melafiru decyzję środowiskową.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 31 marca 2016 20:07
`