Już tylko decyzja burmistrza Mieroszowa blokuje wznowienie wydobycia w kamieniołomie w Rybnicy Leśnej.

31 marca 2016 20:07. © tekst: Jacek Zych, Fot. airphotos

Tematy: 


23 marca 2016 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniował wniosek Kopalni Surowców w Bartnicy dotyczący wznowienia wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej. To otwiera drogę kopalni do wznowienia produkcji kruszcu. Ostatnim ogniwem w trwającym od prawie pięciu lat sporze jest decyzja, jaką musi wydać burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński, który wygrał wybory między innymi dzięki zdecydowanej postawie przeciw kopalni.

2 lutego 2015 roku Marcin Raczyński na swoim profilu na portalu Facebook napisał:

W mojej ocenie radna Sadowy i radny Gubernat dbając o budżet gminy zupełnie nie wzięli pod uwagę mieszkańców, planów burmistrza oraz tego co może nas czekać w niedalekiej przyszłości. Warto dodać, że oboje radni startowali do wyborów z komitetu, którego przewodnim hasłem było zdanie „SŁUCHAĆ LUDZI”. Na sesji zasugerowałem, aby pojechali na spotkanie do Unisławia Śląskiego i posłuchali ludzi, którzy po przedłużeniu koncesji będą mieli w perspektywie 40 tonowe ciężarówki jeżdżące co 2 minuty i kurzącą przesypownię. Wszystko w samym sercu Gór Suchych, które chcemy promować.

Dziś burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński nie jest już stanowczy w swoim przekonaniu o potrzebie zamknięcia kopalni, ciągle jednak nie wiadomo, jaką ostatecznie podejmie decyzję.

Przypomnijmy, że pozytywną dla KSS Bartnica decyzję środowiskową, skutkującą kontynuacją wydobycia kruszywa przez następnych 30 lat wydał ustępujący burmistrz Mieroszowa w ostatnim dniu kadencji, już po oficjalnych godzinach urzędowania. Wpis trafił do Biuletynu Informacji Publicznej o godzinie 22.17.

Niejasne okoliczności wydania decyzji wzbudziły mnóstwo emocji. Protesty przeciw kontynuacji wydobycia oraz samej decyzji rozpoczęli mieszkańcy gminy Mieroszów, samorządowcy, a wśród nich nowy burmistrz – Marcin Raczyński. Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego złożyło szereg instytucji organizacji pozarządowych i osób prywatnych, ale także, Stowarzyszania Rybnica Leśna, Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, Stowarzyszania Obrony Praw Mieszkańców Wałbrzycha oraz Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot oraz Gminy Wałbrzych. Samorządowe Kolegium Odwoławcze dwa razy przekładało termin wydania decyzji, w końcu 17 marca uchyliło pozytywną dla kopalni melafiru decyzję środowiskową.

 

Dodano: 31 marca 2016 20:07
.
 • ja pisze:

  w koncu ruszą kamyki koniec postoju nareszcie

 • Do "ja" pisze:

  Do „ja”. Zgadzam sie. Nareszcie beda mogli wznowic wydobycie. Od kilku miesiecy ludzie na to czekaja. Moim zdaniem niepotrzebnie.

 • Zbigniew Michurski pisze:

  Kandydat na burmistrza Mieroszowa Marcin Raczyński mówił między innymi ….Na sesji zasugerowałem, aby pojechali na spotkanie do Unisławia Śląskiego i posłuchali ludzi, którzy po przedłużeniu koncesji będą mieli w perspektywie 40 tonowe ciężarówki jeżdżące co 2 minuty i kurzącą przesypownię. Wszystko w samym sercu Gór Suchych, które chcemy promować. Dzisiaj burmistrz Maciej Raczyński milczy.

 • Barbara Szałko, Kamionka pisze:

  Rybnica Leśna nie zgadza się na wydobycie w naszej wsi, wywóz urobku jedyną drogą , emisję tysięcy ton spalin wprost w nasze okna oraz niszczenie krajobrazu. Kopalnia ZABIERA MIEJSCA PRACY BRANŻY TURYSTYCZNEJ, która tu świetnie funkcjonuje od kilku lat: gopodarstwa agroturystyczne, hotel i restauracja Andrzejów
  ka, hotel Chata Zbója , wyciagi narciarskie-aż trzy.

 • Pan Japa pisze:

  Do wszystkich zwolenników wydobycia – nie podpalajcie się kochani. Teraz czas na decyzję, potem odwołania do SKO, następnie rozprawy przed WSA. Jak widać jeszcze wiele się może zmienić. Wszystko potrwa ładnych kilka lat. No i oczywiście nie życzę Wam powodzenia.

 • Ryszard Niwiński pisze:

  Co 2 minuty mieszkańcy będą mieli kolejną ciężarówkę z urobkiem pod oknami, a po skończonym wydobyciu będą tam składowane odpady.

 • komintern pisze:

  samochod co dwie minuty na drodze krajowej to skandal. chyba przeprowadze sie na wroclawską.

 • racjonalny pisze:

  Kopalnia w Rybnicy Leśnej to najlepsze, co przytrafiło się temu biednemu regionowi. Jaka turystyka? O czym Wy mówicie? Jakie promowanie Gór Suchych? Raczyński to fatalny burmistrz. Nie macie pomysłu na region, na jego promocję ani pieniędzy… Mieroszów to nie jest Zakopane ani Szklarska Poręba. Lepiej współpracować z kopalnią i wykorzystać fakt, że są.
  Wy tylko burzyć potraficie i wrzeszczeć. Nic dobrego nie zrobiliście dla regionu. NIC.

 • przerażony pisze:

  Racjonalny, przejedź się 35-tką przez Glinik i Podgórze. Może wtedy zobaczysz, kto tak naprawdę niszczy. Ta droga nie nadaje się do jakiejkolwiek jazdy i nawet śmieszny remont stumetrowego odcinka pod wiaduktem niczego nie zmieni. Ani żaden śmieszny bilboard „Kierowco, to dla ciebie remontujemy drogi”. Wstydu nie macie czy jesteście tępi, stawiając takie sponsorowane tablice? TIRY NA TORY !!!

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `