Jutro zamiast do samochodu wsiądź na rower

21 września 2018 08:52. Wałbrzyskie rowerzystki. fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Zamiast do samochodu – wsiądź na rower – takie hasło przyświeca organizowanym w większości miast Aglomeracji Wałbrzyskiej imprezom z okazji Europejskiego Dnia Bez samochodu, obchodzonego w tym roku w sobotę, 22 września. W Świebodzicach i Wałbrzychu przez miasto przejadą parady rowerowe:

– W Świebodzicach to już jest tradycja, że w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu mamy happening rowerowy – czyli paradę rowerową wokół ratusza. Dodatkowo w Rynku będzie znakowanie rowerów, warto więc przyjechać na rowerze – mówi Agnieszka Bielawska z UM w Świebodzicach – Dodatkowym wydarzeniem będzie symboliczne otwarcie centrum przesiadkowego i ścieżek rowerowych, jakie w ostatnim czasie powstały w Świebodzicach.

Wałbrzych jest miastem, które od wielu lat włącza się w tę akcję – dodaje Arkadiusz Grudzień, rzecznik UM w Wałbrzychu – Jak co roku będziemy organizować paradę rowerową, która wyruszy z Placu Magistrackiego do Starej Kopalni. Tam na miejscu przewidujemy dla uczestników drobny poczęstunek, konkursy z wiedzy ekologicznej, będzie także możliwość zobaczenia specjalnego pojazdu dla osób niepełnosprawnych, który również będzie brał udziału w przejeździe.

REKLAMA

Mieszkańcy Świdnicy w sobotę spotkają się na organizowanym w Rynku Europejskim Pikniku Ekologicznym. Mówi Witold Tomkiewicz, rzecznik świdnicki spółek miejskich:

– W Świdnicy, w sobotę, na Rynku spotykamy się o 12:00 i wspólnie z Policją, Urzędem Miasta, Miejską Biblioteką Publiczną i PCK będziemy uczyć pierwszej pomocy. Będzie można oznakować rowery, hulajnogi i inne pojazdy alternatywne. Będzie też konkurs – po okazaniu biletu miesięcznego można będzie wygrać jedną z kilku interesujących nagród.

Europejski dzień bez samochodu to także promowanie komunikacji publicznej – którą w tym dniu można będzie jeździć za darmo. przypominamy także, że niezależnie od tej akcji, w Wałbrzychu jeden raz w miesiącu mamy prawo do przejazdu autobusem za darmo w ramach promocji i komunikacji publicznej: w każdy pierwszy dzień miesiąca, pokazując dowód rejestracyjny, możemy bezpłatnie jeździć autobusami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 września 2018 08:52
`