Jutro I tura wyborów prezydenckich. Innych niż wszystkie

27 czerwca 2020 18:00. Fot. ilustracyjna.

Tematy: 


Już jutro pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wyborów inne niż zwykle, bo odbywających się w czasach pandemii. O tym jak się przygotować do wyborów i jakie środki bezpieczeństwa zostały podjęte aby zapewnić bezpieczeństwo głosującym pytaliśmy w wałbrzyskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Przyłbice, maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk i ograniczona liczba wyborców na jeden metr kwadratowy – organizatorzy wyborów starają się zapewnić maksymalne bezpieczeństwo członkom komisji wyborczych i głosującym. Jak podkreśla Joanna Kazanowicz, dyrektor wałbrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego to, czy wybory przebiegną bezpiecznie zależy przede wszystkim od nas:

– Zwracamy się do wszystkich osób, które będą szły głosować, że wszystkie te osoby wchodziły do lokali wyborczych w maseczkach. Dla swojego bezpieczeństwa członków komisji i innych osób przebywających w lokalu.  Prośba jest taka, żeby nie tłoczyć się w tym lokalu wyborczym, ponieważ zasady określone przez Ministra Zdrowia są takie, że są 4 metry kwadratowe na jednego wyborcę. Więc jeżeli przedstawiciel komisji wyborczej poprosi, żebyściee Państwo czekali, to proszę czekać. – powiedziała w rozmowie z Dziennikiem dyrektor Joanna Kazanowicz.

REKLAMA

W tym roku, ze względu na panujący stan pandemii ustawodawca dał możliwość głosowania korespondencyjnego. W regionie wałbrzyskim w taki sposób zadeklarowało pół procenta osób uprawnionych. Łącznie zostało przygotowanych 2687 pakietów do głosowania korespondencyjnego, w tym w samym Wałbrzychu 318. Ogólna liczba osób uprawnionych do głosowania na naszym terenie to 514 949 osób.

Z uwagi na szczególne obostrzenia sanitarne nie warto odkładać głosowania na ostatnią chwilę. Jak podkreśla dyrektor Kazanowicz, lokale wyborcze ottwarte są od samego rana:

– Głosowanie rozpoczyna się o godzinie 7, kończy o 21. Aby oddać ważny głos należy na karcie do głosowania postawić znak X czyli co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki obik jednego wybranego przez siebie kandydata. – wyjaśnia dyrektor Kazanowicz.

Pierwsze, szacunkowe wyniki z okręgów wyborczych znane będą w poniedziałek, około godziny 3 w nocy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 czerwca 2020 18:00
`