Jugów. Czy rysie wrócą w Sudety?

14 marca 2024 07:25. fot. użyczone Nadleśnictwo Jugów

Tematy: 


Leśnicy z Nadleśnictwa Jugów wspólnie z kolegami z Parku Narodowego Gór Stołowych i Czechami zastanawiają się nad introdukcją, czyli przywróceniem gatunku rysia w Sudetach.

Jak powiedział nadleśniczy Sławomir Karwowski z Nadleśnictwa Jugów, odbyły się w tej sprawie już pierwsze rozmowy. Ryś miałby być wprowadzony na obszar Gór Stołowych, do Nadleśnictwa Jugów i częściowo Wałbrzych i Świdnica, a po czeskiej stronie do Broumovských Stěn aż do Meziměstí. Pomysł ma historyczne uzasadnienie – rysie występowały na tych terenach jeszcze 200 lat temu.

No oczywiście, że rysie tutaj były, bo Polska była taką przestrzenią, w której rysie żyły, zwłaszcza te obszary górskie Karpackie w całej rozciągłości. Nasza presja człowieka swego czasu, czyli ryś został po prostu wyparty przez człowieka. No nie, to że on sobie odszedł, tylko nie miał tutaj możliwości bytowania, rozwoju, rozmnażania się – powiedział nadleśniczy Sławomir Karwowski.

REKLAMA

Nadleśniczy, nie ukrywa, że pomimo tego, iż baza żywieniowa dla rysia – czyli głównie sarny – jest w Sudetach bardzo bogata, to na projekt potrzeba olbrzymich pieniędzy i przede wszystkim dobrej woli wielu instytucji:

W połączeniu samorządów też, czyli Nadleśnictwo Jugów, Nadleśnictwo Świdnica, Park Narodowy Gór Stołowych, ale też gmina Radków, gmina Nowa Ruda, gmina Głuszyca, to jest, według mnie, oczywiście, bardzo sprawne partnerstwo, które byłoby w stanie, według mnie, oczywiście, taki projekt udźwignąć i go zrealizować – dodaje nadleśniczy.

Będziemy wspierać, i rysia też przytulimy. Przytuliliśmy wilka -przeżyliśmy. Przytuliliśmy sarny, jelenie, przytulimy jeszcze rysia, i niech oni sobie na tym Bożym świecie radzą własnym zakresie – a tak pomysł skomentował burmistrz Radkowa Jan Bednarczyk.

Leśnicy szacują, że docelowo na terenie Sudetów mogłoby zamieszkać około 10 rysiów. Przynajmniej na początku wszystkie osobniki miałyby być monitorowane chipami GPS.

 

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 marca 2024 07:25
`