Joanna Bator uhonorowana prestiżową nagrodą literacką

9 marca 2018 10:58. Joanna Bator na planie filmu "Ciemno, prawie noc". Świebodzice, fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Joanna Bator, pochodząca z Wałbrzycha  pisarka uhonorowana została kolejną nagrodą literacką. W mieście urodzenia Hermanna Hessego, wybitnego niemieckiego poety otrzymała nagrodę jego imienia. Międzynarodowa Nagroda Hermanna Hessego przyznawana jest za „literackie osiągnięcie międzynarodowej pozycji w związku z tłumaczeniem”.  Wynosząca 20 tys Euro nagroda trafi do pisarki i jej tłumaczki, Esther Kinsky. Fundatorami nagrody są Südwestrundfunk Baden-Baden i Sparkasse Pforzheim Calw.

W Niemczech ukazały się trzy powieści Joanny Bartor, przetłumaczone przez Esther Kinsky: „Piaskowa Góra” (niem. „Sandberg”, 2009, wydanie niemieckie w 2012 roku), „Chmurdalia” („Wolkenfern” 2010/2013) i „Ciemno, prawie noc” („Dunkel, fast Nacht” 2012/2016) jak napisał portal dw.com, który pierwszy podał informację o sukcesie pisarki, „oznaczyła Wałbrzych na mapie światowej literatury. Opisując życie postgórniczego miasta wplata w nie niełatwą historię Polski i Niemiec.

Wiosną 2018 roku reżyser Borys Lankosz (Rewers, Ziarno prawdy) zakończył zdjęcia do filmu na podstawie powieści Joanny Bator „Ciemno, prawie noc”. Premiera filmu planowana jest na początek 2019 roku.

Dodano: 9 marca 2018 10:58
`