Joanna Bator uhonorowana prestiżową nagrodą literacką

9 marca 2018 10:58. Joanna Bator na planie filmu "Ciemno, prawie noc". Świebodzice, fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Joanna Bator, pochodząca z Wałbrzycha  pisarka uhonorowana została kolejną nagrodą literacką. W mieście urodzenia Hermanna Hessego, wybitnego niemieckiego poety otrzymała nagrodę jego imienia. Międzynarodowa Nagroda Hermanna Hessego przyznawana jest za „literackie osiągnięcie międzynarodowej pozycji w związku z tłumaczeniem”.  Wynosząca 20 tys Euro nagroda trafi do pisarki i jej tłumaczki, Esther Kinsky. Fundatorami nagrody są Südwestrundfunk Baden-Baden i Sparkasse Pforzheim Calw.

W Niemczech ukazały się trzy powieści Joanny Bartor, przetłumaczone przez Esther Kinsky: „Piaskowa Góra” (niem. „Sandberg”, 2009, wydanie niemieckie w 2012 roku), „Chmurdalia” („Wolkenfern” 2010/2013) i „Ciemno, prawie noc” („Dunkel, fast Nacht” 2012/2016) jak napisał portal dw.com, który pierwszy podał informację o sukcesie pisarki, „oznaczyła Wałbrzych na mapie światowej literatury. Opisując życie postgórniczego miasta wplata w nie niełatwą historię Polski i Niemiec.

Wiosną 2018 roku reżyser Borys Lankosz (Rewers, Ziarno prawdy) zakończył zdjęcia do filmu na podstawie powieści Joanny Bator „Ciemno, prawie noc”. Premiera filmu planowana jest na początek 2019 roku.

REKLAMA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 marca 2018 10:58
`