Jest szansa na uratowanie zabytkowego dworca w Jaworzynie Śląskiej

13 marca 2019 12:49. Happening w obronie zabytkowego budnku byłego dworca kolejowego w Jaworzynie Śląskiej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Pojawiła się nadzieja na uratowanie zabytkowego dworca kolejowego w Jaworzynie Śląskiej. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków we Wrocławiu rozpoczęto procedurę mającą doprowadzić do wpisania obiektu na listę zabytków.

Niszczejący od lat, nieużytkowany dworzec kolejowy w Jaworzynie Śląskiej to jeden z dwóch najstarszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku i w Polsce.

– Decyzja pani konserwator oznacza, że w tym momencie nie można już podejmować tam żadnych prac rozbiórkowych – mówi w rozmowie z reporterem Dziennika Wałbrzych Arkadiusz Förster z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska  – de facto jest już na tej liście, ale formalne zabiegi ciągle trwają. 

REKLAMA

Mająca pod swoją opieką już ponad setkę wagonów, lokomotyw i budynków kolejowych fundacja od dekady walczy o uratowanie niszczejącego dworca. Wpisanie go na listę zabytków byłoby symbolicznym zwieńczeniem wieloletnich wysiłków.

– Przez lata dworzec pełnił w niewielkiej Jaworzynie, której życie skupiało się wokół węzła kolejowego rolę, jaką we Wrocławiu pełni ratusz. To tu skupiało się życie towarzyskie i społeczne. – dodaje Förster – To jest część dziedzictwa nie tylko tego miasta i nie tylko Dolnego Śląska. To jest część naszego dziedzictwa narodowego, bo to jest dworzec, który jest częścią historii. 

Dworzec jest w bardzo złym stanie. Sam wpis do rejestru zabytków nie oznacza jego całkowitego uratowania. Mówi Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska:

– Dworcowi należy się reanimacja. On już dzisiaj jest w takim stanie, że każde złe warunki atmosferyczne mogą spowodować jego fizyczne zniszczenie – zniszczenie więźby dachowej, zapadnięcie się dachu itd.  Dalsza wola właściciela jest istotna, żeby ten obiekt zabezpieczyć przed dewastacją. 

W obronie dworca wystąpili w ubiegłym roku mieszkańcy Jaworzyny. W zorganizowanej na stacji kolejowej pikiecie wzięło udział kilkadziesiąt osób, władze miasta i miłośnicy kolei. Hasłem #ratujemydworzec próbowano zwrócić uwagę właściciela budynku – PKP Nieruchomości – na jego fatalny stan i postępującą degradację.

Co powinno się znaleźć w sporych rozmiarów budynku dworca? Zdaniem Piotra Gerbera położony w centrum miasteczka obiekt to świetne miejsce na zlokalizowanie urzędów, ośrodka kultury czy też niewielkiej restauracji.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 marca 2019 12:49
`