Wraca nadzieja na S3. Droga ekspresowa połączy Szczecin z Pragą.

26 maja 2015 06:00.

Podczas dolnośląskiej wizyty Maria Wasiak, minister Infrastruktury i Rozwoju przekazała, że Polska porozumiała się z Czechami w sprawie dokończenia budowy drogi ekspertowej S3.

Podczas spotkania z dziennikarzami, jakie miało miejsce 22 maja w Legnicy minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak oświadczyła, że rozmowy z czeskim partnerem w sprawie budowy drogi szybkiego ruchu S3 są w bardzo zaawansowanym stadium. Temat ten poruszany miał być podczas rozmowy minister Wasiak z prezydentem Wałbrzycha, Romanem Szełemejem.

Zrzut ekranu 2015-05-25 o 22.40.28

–  Jestem optymistką – powiedziała minister Wasiak. – Pod koniec roku składamy wniosek do CEF. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będziemy mogli rozpocząć procedury przetargowe.

REKLAMA

CEF, czyli Connecting Europe Facility (instrument „Łącząc Europę”) to planowane źródło finansowania inwestycji. Zdaniem minister pieniądze dla nas są praktycznie pewne. Strona czeska jest w tym przypadku konieczna jako partner. Również nasi sąsiedzi muszą złożyć w tym samym czasie wniosek na dokończenie łącznika drogi z czeskim odpowiednikiem S3. Kilka tygodni temu właśnie ten temat był omawiany podczas rządowych rozmów.

– Po przyznaniu środków, rozpoczynamy budowę – mówi Maria Wasiak. – Droga ma znaczenie ponadregionalne, jest częścią korytarza Bałtyk – Adriatyk.

Do tej pory oddany do użytku jest ponad 200 km odcinek tej drogi łączący Szczecin z Nową Solą. W fazie wybierania wykonawcy jest kolejny odcinek, który ma połączyć Nową Sól z Lubinem. W założeniach S3 ma połączyć polskie wybrzeże z czeską Pragą.

Przy okazji budowy drogi S3 powstać ma ponad dwukilometrowy tunel, który przebje Góry Wałbrzyskie. Tunel o długości 2300 metrów powstanie na wysokości Starych Bogaczowic. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Drugi tunel, o długości 320 metrów, powstanie na wysokości Gostkowa.

Wizualizacja tunelu jaki ma powstać w Starych Bogaczowicach. żródło: GDDKiA

Wizualizacja tunelu jaki ma powstać w Starych Bogaczowicach. żródło: GDDKiA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 maja 2015 06:00
`