Jest kasa na modernizację trasy kolejowej z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy

24 stycznia 2019 13:00. Marszałek Województwa podczas podpisywania dokumentów zwiększających budżet remontowy linii kolejowej 286. Fot użyczona / UMWD

Tematy: 


Do unijnego projektu, 42 miliony złotych dołożyły władze województwa. Dzięki tym pieniądzom PKP PLK zmodernizuje linię kolejową ze stacji Wrocław Główny do Świdnica Przedmieście. Robotnicy pojawią się także na odcinku od przystanku Świdnica Przedmieście do Świdnica Miasto. Prace mają się zakończyć za dwa lata.

Remont trasy stanął pod znakiem zapytania, gdy PKP PLK zapoznało się z ofertami i okazało się, że wszystkie są o kilkadziesiąt milionów złotych wyższe niż zakładano. Wówczas z propozycją wystąpiły władze województwa.

– Zwiększamy dotację do PKP PLK, do ich projektu, o kwotę 42 milionów złotych. Wartość tej inwestycji będzie wynosiła 250 milionów złotych, z tego dofinansowanie, po zwiększeniu, 170 milionów. To jest kolejny przykład, jak olbrzymią wagę przywiązujemy do transportu publicznego. Do szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się Dolnoślązaków – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

Prace na około 60 kilometrowym odcinku mają potrwać do grudnia 2020 roku. Koleje Dolnośląskie już zapowiedziały, że po zakończeniu remontu uruchomione zostaną nowe połączenia.

To ważna linia, bo dzięki niej turyści łatwiej i szybciej będą mogli dotrzeć na Przedgórze Sudeckie. Dzięki nowym połączeniom będzie można dojechać w okolice Masywu Ślęży czy w Góry Sowie. Skorzystają także mieszkańcy Świdnicy, Bielawy czy Dzierżoniowa dojeżdżający do dolnośląskiej stolicy. Odcinek będzie przedłużeniem remontowanej już trasy z Jedliny Zdroju do Świdnicy. Ten remont kosztuje blisko 140 milionów złotych i również zakończy się za dwa lata.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 stycznia 2019 13:00
`