Jest decyzja w sprawie zatwierdzenia kasy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Region wałbrzyski może liczyć na miliony euro

4 grudnia 2022 15:36.
To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Decyzja zapadła. Do subregionu wałbrzyskiego trafią pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Informację tę potwierdza w rozmowie z naszym reporterem, prezydent Wałbrzycha. Wypłacanie pieniędzy zacznie się w przyszłym roku. Możemy liczyć na 530 mln euro, czyli na blisko 2,5 miliarda złotych.

Wymiana pieców, instalacje fotowoltaiczne, remonty szkół, żłobków i kamienic, nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie – takie projekty w ramach przyznanych pieniędzy widzą samorządowcy z regionu wałbrzyskiego w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przyznanej regionowi przez Unię Europejską.

Region wałbrzyski jako jedyny w Europie, w którym nie wydobywa się już węgla został uznany przez Komisję Europejską jako ten, który może być objęty wsparciem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Początkowo mówiło się nawet o ponad 4 miliardach złotych, jakie miałyby spłynąć do regionu. Dziś wiadomo, że będzie to około 2,5 miliarda złotych. Projekty finansowane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają przede wszystkim mieć wpływ na środowisko i ograniczać emisję dwutlenku węgla.

REKLAMA

Dziś prezydent Wałbrzycha, w rozmowie z naszym reporterem, przyznał, że ma potwierdzenie dotyczące przyznania środków.

Kwestią nierozwiązaną pozostaje wciąż fakt czy pieniądze będzie dzielił Urząd Marszałkowski czy Agencja Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Do tematu będziemy wracać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 grudnia 2022 15:36
`