Jest akt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Boguszowa-Gorc, Jackowi C.

6 grudnia 2019 11:36. Jacek C. – Burmistrz Boguszowa-Gorc. fot. Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nioemal rok po zatrzymaniu prokuratura okręgowa w Świdnicy postawiła akt oskarżenia Jackowi C., burmistrzowi Boguszowa-Gorc.

Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował do sądu akt oskarżenia. Prokurator oskarżył Jacka C. o popełnienie czterech czynów polegających na:

  • przyjęciu, jako Burmistrz Boguszowa-Gorc korzyści majątkowej w kwocie 70 000 złotych od jednego z przedsiębiorców wykonujących prace na rzecz gminy, w zamian za przedłużenie wykonania realizacji umowy dotyczącej oświetlenia ulicznego,
  • przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 10.000 złotych w czasie, gdy pełnił on funkcję Starosty Wałbrzyskiego w zamian za wydanie korzystnej decyzji administracyjnej dotyczącej przywrócenia uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi,
  • płatnej protekcji polegającej na powoływaniu się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu i Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu i podjęciu się załatwienia sprawy w zamian za korzyść majątkową,
  • działanie na szkodę Gminy Boguszowa-Gorc i wyrządzenie jej szkody w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 4 mln złotych poprzez bezpodstawne odwołanie przetargu na sprzedaż nieruchomości.

Jacek C. nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów, a w złożonych wyjaśnieniach podał swoją wersję wydarzeń, która stoi w sprzeczności z zebranym w sprawie materiałem dowodowym.

REKLAMA

Tym samym aktem oskarżenia objętych jest także osiem innych osób w tym radna Miasta Boguszów Gorce – Urszula M., której zarzuca się popełnienie sześciu przestępstw polegających na kupowaniu za alkohol głosów podczas wyborów samorządowych w 2018 roku oraz jednego przestępstwa polegającego na nakłanianiu świadków do składnia fałszywych zeznań.

Aktem oskarżenia objętych jest także pięć osób, które brały udział w tak zwanej ,,korupcji wyborczej” podczas wyborów samorządowych w 2018 roku. Osoby te wręczały bądź przyjmowały korzyści majątkowe w postaci alkoholu w zamian za głosowanie w określony sposób.

Oskarżonemu Jackowi C. za wszystkie zarzucane mu aktem oskarżenia czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Urszuli M. grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa będzie rozpoznana przez Sąd Okręgowy w Świdnicy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 grudnia 2019 11:36
`