Dodano: 6 lutego 2025 10:30
Jedlina-Zdrój. Wyburzono budynek dawnego kina
Tematy: ilona bujalska jedlina zdrój
W Jedlinie-Zdroju rozebrano budynek byłego kina. Ruina stojąca w samym sercu uzdrowiska od lat straszyła mieszkańców i turystów.
Kino, które w Jedlinie działało jeszcze na początku lat dwutysięcznych, w 2006 roku zostało przez gminę wystawione na sprzedaż. Od tamtego czasu czterokrotnie zmieniało właścicieli, którzy kolejno zapowiadali nowe życie dla budynku. Ten jednak popadał w ruinę. W 2021 roku spłonął, a rok później ruina po raz piąty zmieniła właściciela.
– Nie ukrywam, że jak tylko dowiedzieliśmy się, kto jest nowym właścicielem, udało nam się spotkać z tym inwestorem i porozmawiać. Już wtedy dostaliśmy zapewnienia, że podejmuje wszelkie starania, aby kino zostało rozebrane, i tak się faktycznie stało – mówi Ilona Bujalska, burmistrz Jedliny-Zdroju.
W miejscu dawnego kina ma stanąć nowoczesny obiekt hotelowo-restauracyjny. Lokalizacja sprzyja inwestycji, ponieważ znajduje się w samym sercu uzdrowiskowej części miasta.
– Deklaracje od tego inwestora są takie, że powstaną tam miejsca noclegowe i jakaś duża sala, może restauracja. Nie znam szczegółów. Natomiast są takie deklaracje i podobno już w tym roku na wiosnę mają się rozpocząć pierwsze prace – mówi Ilona Bujalska, burmistrz Jedliny-Zdroju.
Wybudowany na początku XIX wieku budynek późniejszego kina pierwotnie pełnił funkcję domu inspekcji uzdrowiska. Następnie znajdował się w nim hotel i restauracja. Po wojnie w budynku urządzono kino Krokus. Oprócz kina działało tam również Centrum Kultury oraz biblioteka z czytelnią.

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Mural na 100-lecie kobiet w Policji powstał w Dzierżoniowie
- Nowa baza autobusowa za miliony. Zajezdnia ma kosztować 75 mln złotych
- Czterolatka sama na ulicy. Szybka reakcja dorosłych zapobiegła tragedii
- Wałbrzych. Pijani na rowerach i hulajnogach. Policja: „Nie będzie taryfy ulgowej”
- Koszykówka i angielski w jednym – nowy projekt Górnika Wałbrzych w Głuszycy
- Rowerem i hulajnogą w Wałbrzychu? Sprawdź, zanim dostaniesz mandat
Najczęściej czytane
Jedlina-Zdrój. Wodny plac zabaw już działa
Wałbrzych. Główna ulica miasta zostanie zamknięta. Duże kłopoty dla mieszkańców
Śmiertelny wypadek rowerzysty. Tragiczny weekend w Wałbrzychu
Uwaga na kody QR w lasach. Nadleśnictwo Wałbrzych ostrzega przed pułapką na turystów
Zwiększony zrzut wody ze zbiornika w Lubachowie. Powód: prognozowane opady