Dodano: 3 kwietnia 2024 08:13
Jedlina-Zdrój. Pałac Jedlinka ma nowego właściciela. Co go czeka?
Tematy: katarzyna Leda pałac jedlina-zdrój Sławomir Oksenius
Zabytkowy pałac w Jedlinie-Zdroju ma nowego właściciela. Kilka miesięcy temu komornik wystawił zabytek na sprzedaż. Dziś kupiła go firma z Jaworzna, opiekująca się nim od ponad 20 lat.
Firma ta jest właścicielem niemal wszystkich innych zabudowań należących do kompleksu pałacowego – tu mowa o browarze i byłych budynkach gospodarskich, dziś mieszczących hotel i hostel. Co prawda od prawie 20 lat zarządzała też pałacem, nie była jednak jego właścicielem, co wstrzymywało wiele niezbędnych do wykonania prac. A te trzeba wykonać niemal natychmiast.
– To znaczy, na pewno największym naszym wyzwaniem jest ratowanie obiektu przede wszystkim. Musimy dokonać renowacji dachu w tym roku. Jesteśmy w tej chwili właśnie w trakcie szacowania kosztów, nie jestem w stanie jeszcze w tej chwili powiedzieć, jakie to będą kwoty, ale to jest nasz priorytet, ponieważ od tego zależy w zasadzie wszystko – mówi Sławomir Oxenius, prezes fundacji, której powierzono opiekę nad pałacem.
Tymczasem poza dachem największym wyzwaniem dla nowych właścicieli będzie rewitalizacja i zagospodarowanie przypałacowego parku – niegdyś reprezentacyjnej części posiadłości – dziś bardziej przypominającego dziki las niż park.
– Potężny park ze starodrzewiem. Kiedyś nawet szacowaliśmy koszt naprawy, ale wtedy ponad 10 lat temu dendrolodzy powiedzieli nam kwotę ponad kilkuset tysięcy złotych za renowację, za przywrócenie świetności tego starodrzewia w tym parku, więc no, kwota jest ogromna. Mamy nadzieję się tym zająć teraz – mówi Katarzyna Leda z firmy Landl, nowego właściciela pałacu.
Pałac został wybudowany w XVIII wieku, a w XIX został przebudowany w charakterystyczny, zachowany do dziś, neorenesansowym stylu. Po II wojnie światowej obiekt pełnił różne funkcje, ostatecznie podupadł i niszczał. Próby renowacji i ratowania zabytku podjęto dopiero na początku lat 2000.
Zobacz także
- Sieć Kolei Dolnośląskich – 17 września 2024 roku godz. 20:00
- Ważna informacja dla Głuszycy i okolic. Woda w kranie nie nadaje się do picia
- Roman Głód: Trzeba pomóc ludziom, którzy stracili dorobek życia
- Wałbrzych ma koordynować pomoc dla powodzian. Przyjechał pierwszy transport darów
- Wypadek autobusu w Marcinowicach. Kilkanaście osób poszkodowanych
- Pożar w Dziećmorowicach. Na miejscu pracują służby
Najczęściej czytane
- Lubachów. Woda pokonała zaporę! Ziścił się najczarniejszy scenariusz
- Ważna informacja dla Wałbrzycha i okolic w sprawie pitnej wody
- Dramatyczna sytuacja na tamie w Lubachowie. Lada chwila woda może przelać tamę
- W Wałbrzychu wydano już ponad 4 tysiące worków. Najtrudniejsza sytuacja była na Poniatowie, Starym Zdroju i Podgórzu
- Wałbrzych. Sporo podtopień, wiele zalanych i nieprzejezdnych miejsc