Dodano: 4 listopada 2024 12:53
Jedlina-Zdrój. Czy gra w bule może być sposobem na promocję miasta?
Czy gra w bule może być sposobem na promocję miasta? Przekonane są o tym władze Jedliny-Zdroju i zawodnicy miejscowego KS Petanque Jeslina-Zdrój.
Zaczniemy od wyjaśnienia, że tradycja gry w bule, czyli mówiąc poprawnie w petanque ma w Jedlinie-Zdroju wieloletnią tradycję. Obecnie działa tam zrzeszający kilkunastu zawodników klub KS Petanque Jedlina, odnoszący z roku na rok coraz bardziej znaczące sukcesy. Pod koniec października jedińscy zawodnicy wrócili ze złotem z festiwalu petanque w Santa Susanna w Hiszpanii.
– W ubiegłym roku klub obchodził dwudziestolecie. Także szumnie organizowaliśmy właśnie turniej jubileuszowy, później były podsumowania. W tym roku udało z się zorganizować międzynarodowy festiwal pétanque. Reaktywowaliśmy tradycję – bardzo bogatą – przyjazdu właśnie zawodników nie tylko najlepszych z całej Polski, ale też najlepsze ekipy zagraniczne – mówi Beata Urbaniak, prezes KS Petanque Jedlina.
Sukcesy zawodników chce wykorzystać miasto. Pomysł na promocję Jedliny-Zdroju przez grę w bule ma burmistrz miasteczka Ilona Bujalska.
– Jedlina–Zdrój nazywana była kiedyś małą Francją. Chcielibyśmy pod kątem promocji miasta bardzo mocno wykorzystywać od następnego roku tę właśnie „małą Francję”. A że gra pétanque wywodzi się z Francji wszystko pięknie się wiąże. No i cóż – nie możemy udawać, że nie widzimy tych sukcesów. Chcemy je podkreślać – powiedziała burmistrz Ilona Bujalska.
Związek Jedliny-Zdroju z Francją sięga 1945 roku, kiedy przyjechali tu pierwsi repatrianci z Francji. Większość z nich, górnicy, osiedliła się w Wałbrzychu. Spora część zamieszkała w Jedlinie-Zdroju i to właśnie oni, niemal 80 lat temu, zaszczepili tu tradycję gry w bulle.
Zobacz także
- Gdzie zaopatrzyć się w elementy złączne?
- Alert IMGW. W regionie pojawi się gęsta mgła
- Nocny pościg na ulicach Wałbrzych. Ucieczka zakończyła się na Sobięcinie
- Wałbrzyszanin na Festiwalu Piosenki Polonijnej w Hanowerze
- Dzikowiec. Wieża widokowa to będzie prawdziwy kolos. Wiemy, kiedy zakończy się budowa
- Popularny punkt widokowy zamknięty! Sokolik przyciągał miłośników pięknych widoków
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.