Dodano: 23 października 2019 09:18

Jedlina-Zdrój. Były kościół nową atrakcją turystyczną miasta

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Wieża w byłym kościele przy ulicy Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju stoi otworem dla mieszkańców miasta i turystów. W minioną niedzielę burmistrz Leszek Orpel w towarzystwie zaproszonych gości dokonał uroczystego otwarcia wyremontowanego obiektu.

Na kościelnej wieży znajduje się punkt widokowy, który umożliwi mieszkańcom, a także odwiedzającym Jedlinę-Zdrój turystom, kuracjuszom i gościom podziwianie miasta i jego okolicy z zupełnie nowej, niecodziennej perspektywy.

Otwarcie atrakcji uświetnił zorganizowany w kościele koncert zatytułowany „Drogi do Bacha”, zorganizowany w ramach tegorocznej, XII edycji Koncertu Trzech Kultur. Po koncercie odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej wieży kościelnej z punktem widokowym.

REKLAMA

Proces odbudowy kościoła sfinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z konkursu pt. „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina podpisała umowę użyczenia z Parafią Rzymskokatolicką za zgodą biskupa Ignacego Deca.

Przed rozpoczęciem koncertu historię remontu kościoła przedstawił Burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel, który dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tej realizacji. Podziękowania złożył też ks. prałat Ryszard Uryga, a Roman Szełemej – Prezydent Wałbrzycha gratulował inicjatywy. Natomiast po zakończeniu koncertu odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej wieży kościelnej. Jego remont pochłonął niemal milion złotych, ż czego 400 tys.to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Obecnie kościół zabezpieczony jest ponad trzydziestoma czujkami oraz nowoczesnym systemem powiadamiania o zagrożeniu pożarowym. W trakcie prac okazało się, że konieczny był demontaż drewnianych żaluzji i zastąpienie ich oknami.

Po zakończeniu prac budowlanych i uporządkowaniu terenu, montażu ławek, tablic i koszy oraz odpowiednim oznakowaniu okazało się, że dopełnieniem całości powinno być oświetlenie nowo wybrukowanego dojścia do kościoła. Wykonano i zamontowano stylowe lampy uliczne.

Fot. użyczona . / UM Jedlina Zdrój

Fot. użyczona . / UM Jedlina Zdrój

Fot. użyczona . / UM Jedlina Zdrój

Fot. użyczona . / UM Jedlina Zdrój

Fot. użyczona . / UM Jedlina Zdrój

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także