Jaworzyna Śląska. Tam kolejarska tradycja splata się z teraźnieszością

26 listopada 2018 00:01. Zbigniew Gryzgot – nestor polskich maszynistów parowozów. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


A teraz ukłon w stronę kolejarzy, którzy w niedzielę, 25 listopada obchodzili swoje święto. W Jaworzynie Śląskiej, w Muzeum Przemysłu i Techniki Śląska, pan Zbigniew Gryzgot – najstarszy pracujący, polski maszynista parowozów – opowiada o dawnym etosie pracy maszynisty, szkoleniu młodych adeptów kolejnictwa i miłości do parowozów:

Jednym z uczniów Zbigniewa Gryzgota jest Michał Krawczyk, który miłość do parowozów przeniósł do kokpitu Pendolino – najszybszego pociągu jeżdżącego po polskich torach. Po pracy przebiera się z koszuli i krawatu w kolejarskie drelichy i przesiada do muzealnego parowozu, nazywanego pieszczotliwie, od swojego symbolu, „Tekatką”:

Miłość do kolei udziela się nie tylko kolejarzom. Polsko-niemieckie małżeństwo – Elżbieta i Wolfgang Koch „adoptowali” cztery lokomotywy stojące w Muzeum Przemyślu i Techniki Śląska w Jaworzynie Śląskiej. Wolfgang chciałby więcej, ale żona studzi jego zapał, mówiąc: ogarnijmy najpierw to, co mamy:

REKLAMA

Zapytaliśmy pana Zbyszka czego się życzy kolejarzom: – Zielonej drogi i szczęśliwego powrotu do domu – odpowiedział nestor polskiego kolejnictwa.

Wolfgang i Małgorzata Koch z przyjaciółmi w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. 25.11.2018 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 listopada 2018 00:01
`