Punkty PFRON w terenie - powiat wałbrzyski

Jaworzyna Śląska. Rozpoczyna się potężny projekt z Czechami

10 marca 2025 11:01. Muzeum techniki w Jaworzynie Śląskiej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Prawie 9 milionów euro – to wartość projektu, jaki rozpoczyna realizować Muzeum Kolejnictwa z Jaworzyny Śląskiej.

Pieniądze rzeczywiście są ogromne – lwia ich część zostanie jednak w Czechach. 7 milionów euro zostanie wydane przez kraj pardubicki na remont i rewitalizację parowozowni w miejscowości Dolní Lipka. W Jaworzynie Śląskiej zostaną wyremontowane dwa najważniejsze budynki muzeum – budynek administracji i centrum obsługi turystów. A co najważniejsze: pieczołowicie i z największą starannością zostanie odremontowanych 28 sztuk taboru kolejowego – od zabytkowych wagonów po parowozy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Wybraliśmy te najcenniejsze, z jakichś powodów najważniejsze. Będzie to sześć parowozów, będzie to kolekcja wagonów towarowych. Będzie to kolekcja wagonów XIX wieku, jeszcze dwuosiowych wagonów towarowych. Będą to wagony również osobowe oraz wagon Warsz, w którym gościmy naszych turystów, oraz kolekcja wagonów sypialnych – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak z Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

REKLAMA

Poza tym zostanie wyremontowane ponad 100-letnie torowisko i obrotnica przy parowozowni. Wszystko ma wyglądać tak, jakby za chwilę miało wyjechać na tory.

– Dokładnie tak. Natomiast nie będą mogły faktycznie się przemieszczać. To będzie, ale będą schodki, będzie też oświetlenie do tego. Będą stworzone również alejki, opisy do tych eksponatów.

Projekt będzie realizowany przez następne trzy lata. Jego wartość to 9 milionów euro.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 marca 2025 11:01

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

`