Jaworzyna Śląska. Europejski punkt kotwiczny w Muzeum Przemysłu i Techniki

17 lipca 2018 11:26. 10.09.2016 Jaworzyna Śląska. Gala Parowozów. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oznaczone zostało jako tzw. punkt kotwiczny Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tytuł ten przyznawany jest obiektom o szczególnym znaczeniu dla historii techniki i przemysłu w Europie.

ERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu i pomaga wprowadzać na rynek turystyczny ciekawe obiekty poprzemysłowe. Obecnie zrzesza ponad 850 obiektów tego typu w kilkudziesięciu regionalnych szlakach turystyki przemysłowej.

– Jest to dla nas spore wyróżnienie, ponieważ od lat 10 jesteśmy zwykłym punktem na mapie ERIH-a – mówi dyrektor muzeum w Jaworzynie Śląskiej, Katarzyna Szczerbińska-Tercjak. – Teraz znaleźliśmy się wśród najważniejszych obiektów dla dziedzictwa przemysłowego: na liście znajdują się między innymi IronBridge z Wielkiej Brytanii czy Stara Kopalnia z Wałbrzycha. 

REKLAMA

Założeniem ERIHa jest przede wszystkim autentyzm miejsca i jego prawdziwość, a jak mówi dyrektor Szczerbińska-Tercjak, parowozownia w Jaworzynie od lat spełnia wszystkie te kryteria – przywrócona do stanu z czasów ciągłego użytkowania daje turystom możliwość poznania całego procesu przygotowania i pracy parowozów i osób je obsługujących.

Zespół dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej jest częścią najstarszego węzła kolejowego na Śląsku, którego powstanie umożliwiło rozwój przemysłu w rejonie Przedgórza Sudeckiego i Karkonoszy.

Będące częścią Muzeum Kolejnictwa powstało w 2004 roku w miejscy zrujnowanego Skansenu Lokomotyw w Jaworzynie Śląskiej. Obecnie w jego zbiorach znajduje się niemal 140 lokomotyw, wagonów I kolejowych przeysłowych.  Jest częścią Fundacji Ochrony Dziectwa Przemysłowego na Śląsku

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 lipca 2018 11:26
`