Tematy: jaworzyna śląska Zaskakujący Dolny Śląsk
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oznaczone zostało jako tzw. punkt kotwiczny Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tytuł ten przyznawany jest obiektom o szczególnym znaczeniu dla historii techniki i przemysłu w Europie.
ERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu i pomaga wprowadzać na rynek turystyczny ciekawe obiekty poprzemysłowe. Obecnie zrzesza
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Jest to dla nas spore wyróżnienie, ponieważ od lat 10 jesteśmy zwykłym punktem na mapie ERIH-a – mówi dyrektor muzeum w Jaworzynie Śląskiej, Katarzyna Szczerbińska-Tercjak. – Teraz znaleźliśmy się wśród najważniejszych obiektów dla dziedzictwa przemysłowego: na liście znajdują się między innymi IronBridge z Wielkiej Brytanii czy Stara Kopalnia z Wałbrzycha.
Założeniem ERIHa jest przede wszystkim autentyzm miejsca i jego prawdziwość, a jak mówi dyrektor Szczerbińska-Tercjak, parowozownia w Jaworzynie od lat spełnia wszystkie te kryteria – przywrócona do stanu z czasów ciągłego użytkowania daje turystom możliwość poznania całego procesu przygotowania i pracy parowozów i osób je obsługujących.
Zespół dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej jest częścią najstarszego węzła kolejowego na Śląsku, którego powstanie umożliwiło rozwój przemysłu w rejonie Przedgórza Sudeckiego i Karkonoszy.
Będące częścią Muzeum Kolejnictwa powstało w 2004 roku w miejscy zrujnowanego Skansenu Lokomotyw w Jaworzynie Śląskiej. Obecnie w jego zbiorach znajduje się niemal 140 lokomotyw, wagonów I kolejowych przeysłowych. Jest częścią Fundacji Ochrony Dziectwa Przemysłowego na Śląsku