Dodano: 5 września 2023 15:42

Jan Ptaszyn Wróblewski zagra w Dzierżoniowie. To będzie szczególny koncert

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Już 7 września 2023 w dzierżoniowskim kinoteatrze „Zbyszek” wyjątkowa okazja, aby usłyszeć na żywo Jana Ptaszyna Wróblewskiego – jednego z największych tuzów polskiego jazzu, który jest nie tylko niekwestionowanym autorytetem w swojej dziedzinie, ale też mentorem młodych adeptów tego gatunku. Artyści w taki sposób zapraszają na to wydarzenie:

– Przy okazji „Zbyszka”, to miałem okazję go spotkać. To było w 1956 roku, podczas pierwszego festiwalu w Sopocie. Dwóch ich wtedy było. Śmigali na motorach. Według oficjalnej krytyki nie rokowali absolutnie żadnych nadziei. Bogumił Kobiela i Zbyszek Cybulski. No i my – sekstet Komedy – też byliśmy zieloni i na odstrzał. Ale życie postanowiło inaczej. Dziś, niestety, z tej gromadki ostałem się sam. Więc skoro zagramy w „Zbyszku”, to trzeba na poziomie. I nawet coś jest jak wtedy, bo lekarze nie wróżą mi za dużej nadziei. Ale życie… itd.

Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad, w tym do USA i mekki jazzmanów klubu „Birdland”. Reprezentuje muzykę opartą o najbardziej klasyczne jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć.

REKLAMA

Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005), „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records – oraz „On the road vol. 1” (2022) i „On the road vol. 2” (2023) wydana przez Fortune.

Zespół ma kilka swoich oblicz i składów, opartych głównie na różnych basistach. Przez niemal 18 lat etatowym kontrabasistą był Jacek Meira Niedziela. Zastąpił go po tym czasie Andrzej Święs, do dziś będący, jeśli tak można powiedzieć, basistą numer 1 w składzie. Zamiast niego pojawiają się również często Sławomir Kurkiewicz i Michał Kapczuk. W 2018 roku kwartet ujawnił swoją elektryczną twarz, kiedy do zespołu dołączył z gitarą basową Antoni Dębski. Skład ten zwany potocznie krakowskim, a nieoficjalnie w mediach społecznościowych Electric Bop Quartet, pojawia się od czasu do czasu na koncertach na południu kraju.

Kwartet (Quartet):

  • Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax,
  • Wojciech Niedziela – piano,
  • Andrzej Święs – bass,
  • Marcin Jahr – drums.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także