Jakość powietrza wg informacji ze Starej Kopalni. Propaganda czy dezinformacja?

13 lutego 2017 11:38. 13.02.2017 Wałbrzych, Rozbieżność w danych dotyczących jakości powietrza pomiędzy tablicą w Starej Kopalni, a danymi ze stacji monitorującej na ulicy Wysockiego. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W związku z ostrzeżeniami smogowymi przekazywanymi od kilkunastu godzin przez WIOS o kilkusetprocentowym przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza w centrum Wałbrzycha postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat mówi nowo zamontowana tablica informująca a jakości powietrza w Starej Kopalni.

W informacji prasowej jaką otrzymaliśmy ze Starej Kopalni czytamy:

Temat smogu to zagadnienie, które obecnie interesuje każdego mieszkańca Wałbrzycha. Odtąd jakość powietrza można sprawdzić osobiście odwiedzając Starą Kopalnię. Na Wieży Ekologii została zamontowana tablica monitorująca jakość powietrza w Wałbrzychu. Punkt pomiarowy, skąd czerpane są dane znajduje się na ul. P. Wysockiego 11

REKLAMA

Dziwić może spora rozbieżność w wynikach pokazywanych w Starej Kopalni od rzeczywistych wyników pozyskanych z położonej o kilkaset metrów dalej stacji monitorowania powietrza, wyświetlanych przez aplikację Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Jakość Powietrza oraz aplikację Alarm Smogowy.

Skąd taka rozbieżność? Być może z pewnej dezinformacji? Na tablicy możemy przeczytać komunikat, że wyświetlane informacje nie są rzeczywistymi danymi ze stacji monitorującej lecz jedynie prognozą na najbliższą godzinę i wynikiem modelowania prowadzonego w ramach projektu „System prognoz stężeń zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych jako element oceny jakości życia”.

Dlaczego wyniki modelowania przedstawione zostały jako rzeczywiste dane, szczególnie jeśli różnice są tak ogromne? Zapytaliśmy o to rzecznika wałbrzyskiego magistratu Arkadiusza Grudnia oraz szefa marketingu w Starej Kopalni – Bogumiła Gwoździka. Jak tylko otrzymamy odpowiedź – poinformujemy Państwa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 lutego 2017 11:38
`