Dodano: 8 stycznia 2024 11:55
Jakie atrakcje czekają w trakcie ferii zimowych w Twierdzy Srebrna Góra?
Tematy: powierzony twierdza srebrna góra
Odkryj tajemnice Twierdzy Srebrna Góra i zanurz się w jej historii. To miejsce pełne niezapomnianych wrażeń czeka na Ciebie! Przeczytaj i przekonaj się, dlaczego musisz zobaczyć Twierdzę Srebrna Góra nadchodzącej jesieni!
Historia powstania Twierdzy Srebrnogórskiej
Powyżej urokliwie położonej Srebrnej Góry, dawnego miasta, znajduje się jedna z największych fortyfikacji górskich w Europie. Twierdza Srebrna Góra została zbudowana w latach 1765-1777 z rozkazu króla Prus, Fryderyka II Wielkiego.
Twierdza była wówczas najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. Zajmuje powierzchnię ponad 100 ha, na które składają się dzieła zbudowane na wzniesieniach znajdujących się obydwu stronach Przełęczy Srebrnej. Twierdza miała być obiektem samowystarczalnym. Znajdowały się w niej potężne magazyny, studnie, zbrojownie, piekarnia, browar, lazarety, a nawet forteczna apteka.
Twierdza do zdobycia zimą! Dowiedz się co Cię czeka podczas zwiedzania.
Twierdza Srebrna Góra to obowiązkowy punkt zwiedzania na Dolnym Śląsku. Zdecydowanie najbardziej polecamy zwiedzanie z przewodnikiem. Twierdzę można zwiedzać również samodzielnie z zestawem audioguide. To propozycja głównie dla turystów obcojęzycznych.
Przewodnicy, ubrani w historyczne mundury wojska pruskiego, “werbują” do służby w armii pruskiej. Turyści zostają “rekrutami”, którzy zasilą regiment służący w Srebrnej Górze! Całe zwiedzanie jest jak spektakl, w którym turyści są aktorami, a przewodnik wciąga w wir opowieści o żołnierskim życiu. Historia Twierdzy opowiedziana jest z humorem, a dzięki temu fakty historyczne stają się łatwe do zapamiętania.
Trasa zwiedzania prowadzi po kazamatach potężnego Donjonu, który już w XVIII wieku budził podziw każdego, kto go odwiedził. Tak jest również obecnie. To tu, w sercu Twierdzy miała skupić się obrona, gdy pozostałe jej elementy ulegną pod naporem wroga. Grube na nawet 12 metrów ściany i wysokie, cztery cylindryczne wieże robią ogromne wrażenie!
Wcielając się w pruskich żołnierzy, będziecie mogli poznać zasady obowiązujące w pruskiej armii: jak ubrany był żołnierz? ile wynosił żołd i co za niego można było kupić? jaka surowa była dyscyplina w pruskim wojsku? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi możecie poznać w trakcie zwiedzania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po zwiedzaniu z przewodnikiem kończy się nasza “służba” w pruskiej armii. W czasie wolnym można przejść na taras widokowy z którego, przy dobrej pogodzie widać większość górskich pasm Sudetów oraz Wrocław na północy. Dostępny jest też sklepik, gdzie po zwiedzaniu można rozgrzać się aromatyczną kawą, gorącą czekoladą, czy grzanym winem. Już wkrótce “rekruci” po służbie będą mogli zrelaksować się w nowootwartej restauracji “Donjon” w samym centrum Twierdzy!
Na zwiedzenie jednej z największych górskich twierdz Europy trzeba zaplanować około dwóch godzin. Ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia Twierdzy na stronie www.forty.pl
Nocne Zwiedzanie Twierdzy
Oprócz wyjątkowego zwiedzania z przewodnikiem, w każdą sobotę, o godzinie 19:00 zaczynamy wyjątkowe, Nocne Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. To gwarantowane dwie godziny dobrej zabawy. Turyści poczują niepowtarzalny klimat górskiej twierdzy i zapach czarnego prochu. To będzie niezapomniana noc! Czeka na Was przemarsz przez kazamaty oświetlone jedynie światłem pochodni, a potem magiczna panorama okolicy nocą. A to tylko część atrakcji, które przygotowaliśmy!
Hostel Twierdza Srebrna Góra
Otwieramy nowe możliwości eksplorowania Twierdzy, bo już w te ferie możecie przeżyć wyjątkową noc w fortecznym Donjonie. 12 grudnia 2023 r. oficjalnie zaprezentowaliśmy nowe przestrzenie odnowione w ramach projektu „Rewaloryzacja dla potrzeb ruchu turystycznego oraz funkcji kulturalnych, zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii – Twierdzy Srebrna Góra, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, z dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W fortecznych wnętrzach powstał wyjątkowy hostel, a wkrótce swe podwoje otworzy restauracja, która powstała w miejscu gdzie 100 lat temu goszczono turystów.
Nie zwlekajcie dłużej. Rezerwujcie czas na ferie i wybierzcie się na wycieczkę do Twierdzy Srebrna Góra, teraz już przygotowanej na wypady jedno- lub kilkudniowe. Niech to będzie obowiązkowe miejsce do zobaczenia na Dolnym Śląsku, czy to z rodziną, czy ze znajomymi. Będziecie oczarowani!
Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.
Zobacz także
- Silnik wyrwany z auta. BMW w nocy rozbiło się na S3
- Do awarii na zaporze w Lubachowie doszło kilka dni temu. Mamy oświadczenie Taurona
- Wypadek na S3 koło Jaczkowa. Trasa w kierunku Legnicy zablokowana
- Groźny wypadek na trasie Kamienna Góra – Borówno – samochód uderzył w drzewo
- Wałbrzych. Rozmawiają o zagrożeniach terrorystycznych. Jutro ćwiczenia z udziałem „aktywnego strzelca”
- Kłodzko. Mateusz Morawiecki na terenach popowodziowych
Najczęściej czytane
- Tragedia na Piaskowej Górze. Na przejściu dla pieszych zginęła kobieta
- Jezioro Bystrzyckie niemal bez wody. Doszło do awarii zapory?
- Pieszyce. Co z kolejką na Wielką Sowę
- Wałbrzych. Przez miasto przejdzie parada górnicza
- Groźna kolizja na skrzyżowaniu w powiecie wałbrzyskim. Policja apeluje o ostrożność