Jaką opiekę samorządy zapewniają dzieciom do 3 lat? Ranking „Wspólnoty”. Wysoko Ząbkowice Śląskie i Dzierżoniów. Wałbrzych poza pierwszą trzydziestką

10 stycznia 2023 07:34.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” oceniło, jak samorządy radzą sobie z zapewnieniem profesjonalnej opieki nad maluchami. Pod lupę wzięto w rankingu „użłobkowienie”, czyli zestawiono liczbę dzieci objętych instytucjonalną opieką z ogólną liczbą dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat. Bardzo dobrze w kategorii miasto powiatowych wypadły Ząbkowice Śląskie i Dzierżoniów. Wałbrzych sklasyfikowano w kategorii miast na prawach powiatu.

Opieka nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym to zadanie samorządów gminnych. Realizując je zyskują choć niewielki wpływ na politykę sprzyjającą liczbie urodzeń i zapobieganiu, albo przynajmniej łagodzeniu zjawiska depopulacji występującego w wielu regionach Polski – informuje „Wspólnota” we wprowadzeniu do rankingu.

Wysokie 8 miejsce na 267 w kategorii miast powiatowych zajęły Ząbkowice Śląskie z oceną rankingową na poziomie blisko 74 punktów. Dobrze poradził sobie także Dzierżoniów, który w tej samej kategorii zajął 12 miejsce z oceną rankingową na poziomie 72 punktów.

REKLAMA

Wałbrzych sklasyfikowany został w kategorii miast na prawach powiatu. W tej kategorii znalazło się 48 miast. Wałbrzych zajął dopiero 35 lokatę. Co ciekawe miasto spadło w rankingu, bo w 2016 roku było na 27 miejscu. W obecnym rankingu Wałbrzych uzyskał ocenę 47 punktów rankingowych.

Ranking przygotowano na podstawie danych z 2021 roku.

Dodano: 10 stycznia 2023 07:34
`