Tematy: policja wałbrzych
Nikt nie przewiduje sankcji ani kar za niewpuszczenie pracownika do mieszkania – powiedzieli na spotkaniu zorganizowanym w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu przedstawiciele firm i instytucji zaangażowanych w problematykę kradzieży metodą ogólnie nazywaną „na wnuczka”. Nie otwierać nieznajomym osobom – to najprostszy sposób uniknięcia problemów – apelują do osób starszych.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Policji, ZUS, Taurona, NFZ, spółki wodociągowej oraz wałbrzyskich spółdzielni mieszkaniowych. Dyskutowano nad metodami profilaktyki i edukacji seniorów w temacie coraz częstszych przestępstw wyłudzenia i kradzieży metodą na wnuczka.
Różne specyfiki prac poszczególnych firm łączą dwie fundamentalne zasady: każdy z pracowników powinien posiadać aktualną legitymację służbową oraz najważniejsze: pracownicy z żadnej firm nie pobierają pieniędzy i nie podpisują umów. Pamiętanie tych o tych dwóch zasadach to najprostszy sposób uniknięcia problemów.
Tak Tauron jak i Wodociągi podczas odczytu liczników wymagają wejścia pracowników do domów. W przypadku jakichkolwiek obaw pamiętać należy, że żadna z firm nie przewiduje konsekwencji za nieudostępnienie pracownikom mieszkania. Informację o stanie licznika można przekazać na kartce lub telefonicznie do Biura Obsługi Klienta. Podobnie dzieje się w przypadku spółdzielni mieszkaniowych – tu odczyt liczników odbywa się w zdecydowanej większości przypadków zdalnie, bez konieczności bezpośredniego dojścia do podzielników ciepła. Mówi Karol Kalemba z Tauron Dystrybucja:
Podkreślono apel do seniorów o zachowanie szczególnej uwagi w kontaktach z osobami podającymi się za pracowników socjalnych, ZUS, spółek miejskich czy policji. Scenariusze wyłudzania pieniędzy wciąż ewaluują, a osoby zaangażowane w proceder są świetnie przygotowane do kontaktów ze starszymi osobami.
– Apelujemy nie tylko do seniorów. Z równym naciskiem zwracamy się do ich opiekunów o przypominanie o zachowaniu szczególnej ostrożności w przypadkach podejrzanych telefonów bądź wizyt. – podsumowywała nadkomisarz Magdalena Korościk w wydziału komunikacji społecznej wałbrzyskiej Policji.
Walka z przestępcami nie jest łatwa. Działają szybko, na terenie całego kraju i są swietnie przygotowani do rozmów z seniorami. Ci często nawet nie potrafią opisać zdarzenia. Na 24 takie przypadki w ubiegłym roku 17 pozostało nierozwiązanych.