Jadą do Brukseli rozmawiać o pieniądzach. Prezydent Szełemej: to absolutnie bez precedensu

5 lutego 2019 11:59. Delegacja gmin-sygnatariuszy Deklaracji Sudeckiej na spotkaniu z członkami Komisji Europejskiej w Brukseli. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Delegacja samorządowców z gmin byłych województw wałbrzyskiego i jeleniogórskiego zrzeszona w inicjatywie Sudety 2030 uda się jutro z wizytą roboczą do Brukseli, gdzie kilkuosobowa delegacja, pod przewodnictwem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, odbędzie dwa spotkania robocze z wysokimi komisarzami Komisji Europejskiej.

– Jedziemy, żeby się spotkać z panią komisarz w Komisji Europejskiej do spraw rozwoju regionalnego, co nas najbardziej interesuje, panią Corina Creţu, która odpowiada projektowanie wydatkowania pieniędzy w następnej perspektywie finansowej – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Prezydent Roman Szełemej. – Drugą panią komisarz, która odpowiada za rynek małych i średnich przedsiębiorstw i przedsiębiorczość jest jest nasza rodaczka, pani komisarz Elżbieta Bieńkowska. Z nią także spotkamy się tego samego dnia w budynku Komisji Europejskiej

Inicjatywa podjęta dwa lata temu przez włodarzy 107 gmin z południa Dolnego Śląska spotkała się w Brukseli z bardzo dobrym przyjęciem.

REKLAMA

– To jest absolutnie bezprecedensowe, żeby delegacja z jakiegoś kraju jednego dnia spotykała się z dwoma komisarzami. W ogóle spotkanie z komisarzem jest wydarzeniem, proszę mi wierzyć, ja miałem to przyjemność kilka miesięcy temu spotkać się w Komisji Europejskiej. To jest absolutnie bezprecedensowe – znaczy, że nasza inicjatywa Sudety 2030 jest czymś ważnym, jestem o tym absolutnie przekonany. – dodał na koniec prezydent Szełemej.

Z powodu przekroczenia unijnego limitu dochodu na głowę mieszkańca Dolny Śląsk w nowej perspektywie finansowej nie kwalifikuje się do pomocy z programu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej. Samorządowcy z Sudetów wskazują na nierównomierny rozwój regionu, podzielonego umownie autostradą A4. Walczą o utworzenie Subregionu Sudeckiego i utrzymanie wsparcia na dotychczasowym poziomie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 lutego 2019 11:59
`