Dodano: 16 lipca 2020 19:44

Irena Rerich – ukraińska dziennikarka nowym pełnomocnikiem prezydenta do spraw cudzoziemców

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Nauka języka i dokształcenie przyjeżdżających do Wałbrzycha cudzoziemców – to najważniejsze zadania jakie stawia przed sobą nowo powołana pełnomocnik do spraw cudzoziemców przy prezydencie Wałbrzycha Irena Rerich. Pochodząca z Poltawy na wschodzie Ukrainy dziennikarka odebrała wczoraj w Ratuszu z rąk prezydenta miasta nominację na to stanowisko.

– Pani Irena Rerich będzie taką osobą, która będzie pełniła funkcję opiekuna dla wszystkich cudzoziemców przyjeżdżających do miasta, którzy będą chcieli załatwić sprawę w urzędzie a którzy mają z tym problem – powiedziała w rozmowie z Dziennikiem Sylwia Bielawska, wiceprezydent miasta.

Zapytaliśmy nową panią pełnomocnik o najpoważniejsze problemy, z jakimi stykają się cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski:

REKLAMA

– Legalizacja, dokumenty, papiery. To jest najtrudniejsze.  Wszystko inne ma mniejsze znaczenie. Polacy bardzo dobrze nas przyjmują i czujemy się naprawdę dobrze. Największy problem to papiery i legalizacja pobytu – odpowiedziała Irena Rerich.

Irena Rerich jest dziennikarką. Na Ukrainie pracowała w jednej z największych ukraińskich redakcji Gazeta.ua. Przez ostatnie dwa lata zajmowała się problematyką polityczną. W Wałbrzychu mieszka od 2 lat. Jest przewodniczącą stowarzyszenia Ukraina-Wałbrzych.

Jednocześnie gmina Wałbrzych podpisała porozumienie z fundacją Ukraina o wzajemnej pomocy cudzoziemcom pochodzenia ukraińskiego, którzy zdecydowali się mieszkać i pracować w Wałbrzychu i regionie.

– To porozumienie formalizuje w zasadzie pewne działania, które i tak w Wałbrzychu się odbywały. Zwróciła się do nas z propozycją współpracy Fundacja Ukraina, a zbiegło się to w czasie, kiedy odbywałam spotkania z mieszkającymi w Wałbrzychu Ukraińcami, którzy prosilio pomoc w wielu różnych sprawach. Te działania, które chcieli, żebyśmy zainicjowali w mieście, jak i działania prowadzone przez Fundację Ukraina są zbieżne, dlatego doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie jeśli sfinalizujemy naszą współprace i będziemy mogli działać. – wyjaśniła wiceprezydent Bielawska.

W Wałbrzychu oficjalnie zameldowanych jest obecnie około 350 Ukraińców. Szacuje się jednak, że jest ich nawet czterokrotnie więcej.

Podpisanie umowy o współpracę pomiędzy gminą Wałbrzych a Fundacją Ukraina. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Irena Rerich została nową pełnomocnik prezydenta Wałbrzycha ds cudzoziemców. Fot, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Irena Rerich pokazuje korowaj – tradycyjny, świąteczny ukraiński wypiek. Wałbrzyski jarmark świąteczny. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także