Dodano: 17 stycznia 2020 11:12

Inwestycje warte ponad miliard złotych. Miliony dla samorządów i na budowę nowych hal. Miniony rok i plany na nowy w WSSE „Invest-Park”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Miniony rok to wielomilionowe inwestycje w Wałbrzychu i okolicach, program specjalnych pożyczek dla samorządów czy małych firm, i decyzja o budowie hal pod wynajem. Wszystkie projekty będą kontynuowane w tym roku, a strefa zapowiada, że nie podda się spowolnieniu gospodarczemu.

Ubiegły rok przyniósł dziewiętnaście nowych projektów w strefie, których wartość oszacowano na kwotę miliarda 300 milionów złotych. Największa inwestycja pojawiła się w Wałbrzychu. To tu Toyota ogłosiła podwojenie linii produkcyjnych związanych z napędami hybrydowymi. W tym roku rozpocznie się rekrutacja co najmniej kilkudziesięciu pracowników do nowego projektu.

Wśród projektów inwestycyjnych w regionie, które otrzymały wsparcie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” znalazły się również koreańskie koncerny. LG Electronics Wrocław zainwestuje 128 milionów złotych w rozwój zakładu w Biskupicach Podgórnych. LS EV rozbuduje i wyposaży fabrykę w Dzierżoniowie za blisko 170 mln złotych.

REKLAMA

Cieszymy się, że region wałbrzyski przestaje być peryferiami Dolnego Śląska, polskimi peryferiami, że tutaj skupia się bardzo wyspecjalizowana produkcja i przede wszystkim produkcja, która zaczyna mieć charakter komplementarny, czyli właśnie w Polsce, na Dolnym Śląsku, Toyota chociażby, produkować będzie cały zespół napędowy nowoczesnych samochodów – mówi prezes strefy, Piotr Sosiński.

Miniony rok to także zupełnie nowe projekty strefy. Udało się uruchomić między innymi specjalne pożyczki dla samorządów. To odpowiedź na potrzeby rynku – przyznaje wiceprezes strefy Kamil Zieliński.

Pożyczki dla samorządów, które pozwalają przygotować miejsca pod przyszłe inwestycje, uzbroić grunty, dostosować parking czy wybudować drogę. Pożyczki na bardzo preferencyjnych warunkach. Drugi moduł to są pożyczki realizowane wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dla przedsiębiorców. Dla mikro do 100 tysięcy złotych, ale też dla większych inwestorów, jedna transza może wynosić nawet milion złotych – mówi Kamil Zieliński.

W tym roku na pożyczki dla samorządów przeznaczono 20 milionów złotych. W ubiegłym roku udzielono pomocy na kwotę 3,5 miliona złotych. Jak przyznają szefowie strefy, samorządowcy są zainteresowani takim wsparciem.

Sztandarowym projektem na ten rok ma być budowa sześciu hal produkcyjno-magazynowych, z których trzy powstaną na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Jaworzynie Śląskiej. Na ten projekt strefa przeznaczy 120 milionów złotych.

Każda o powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Sześć lokalizacji. Wierzy, że szybko znajdziemy najemców. One są tak zlokalizowane, z jednej strony z dala od dużych aglomeracji, z drugiej strony tam, gdzie są perspektywy gospodarcze – Krzysztof Drynda, wiceprezes strefy.

Strefa planuje także utworzenie Centrum Kompetencji, które ma służyć między innymi uczniom szkół technicznych i pomagać im w nauce zawodu, a z drugiej strony będą mogli korzystać z niego przedsiębiorcy, którzy chcą przeszkolić swoich pracowników.

fot. użyczone / WSSE „Invest-Park”

fot. użyczone / WSSE „Invest-Park”

fot. użyczone / WSSE „Invest-Park”

fot. użyczone / WSSE „Invest-Park”

fot. użyczone / WSSE „Invest-Park”

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także