Invest-Park Górale na start. W sobotę zapraszamy wszystkich amatorów

3 maja 2017 21:09. 19.06.2016 Wałbrzych. Wyścig Górale na start rozegrany został na nowo wybudowanej trasie w Parku im. Jana Sobieskiego w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Już ledwie godziny dzielą nas od startu najważniejszej imprezy kolarskiej jaka odbędzie się w Wałbrzychu w 2017 roku. W sobotę 6 maja wystartuje pierwszy bieg jubileuszowego wyścigu MTB Cross Country „Invest-Park Górale na start”. W trwającej dwa dni imprezie weźmie udział kilkuset amatorów i zawodników grupy „ellite” kolarstwa górskiego. Na starcie, poza największymi gwiazdami, takimi jak mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, Europy i Polski Maja Włoszczowska, zobaczymy także kolarzy z Czech, Rosji, Norwegii oraz Meksyku. To wyjątkowe wydarzenie będzie wielką atrakcją dla zawodników i kibiców kolarstwa górskiego.

„Invest-Park Górale na start” to jednak przede wszystkim wyścigi amatorskie. Stworzony w 1997 roku przez Wojciecha Szeligowskiego wyścig dał impuls do rozwoju amatorskiego kolarstwa górskiego w Wałbrzychu.  To na jego kanwie wyrosło całe pokolenie wałbrzyskich kolarzy górskich, którzy swoje sportowe kariery rozpoczynali właśnie od amatorskich startów w Góralach na start.

W tegorocznej edycji „Invest-Park Górale na start” amatorom przeznaczona została cała sobota. Organizatorzy zapraszają na start wszystkich: od najmłodszych kilkulatków po seniorów. Dla każdej grupy wiekowej przygotowana została trasa odpowiadająca umiejętnościom i możliwościom zawodników. Najmłodsi wystartują w wyścigu na 500 metrów po asfalcie, którego start i meta znajdować się będą na ulicy Żwirki i Wigury przy stadionie. Dzieci w kategorii wiekowej do lat 14 wystartują na uproszczonej trasie wytyczonej w lesie, a grupa masters oraz amatorzy wieku od 14 do pokonania będą mieli skróconą wersję trasy kategorii „ellite”. W celu dostosowania do umiejętności, przyspieszenia rundy i zapewnienia zawodnikom większej ilości przejazdów została ona skrócona o jeden bardzo długi podjazd oraz dwa ekstremalnie strome zjazdy.

REKLAMA

W tym miejscu należy podkreślić, że właśnie w  trosce  o amatorów przy każdym wymagającym technicznie fragmencie trasy, nie dającym możliwości przejścia go na nogach – czyli stromych zjazdach czy uskokach – organizatorzy wytyczyli alternatywne odcinki, dające możliwość łatwego ich przejazdu.

Wytyczona i wybudowana w zeszłym roku dzięki udziałowi finansowemu Funduszu Toyoty oraz Gminy Wałbrzych trasa w Parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu uważana jest za jedną z najlepszych w Europie. Zawodnicy, którzy na niej startowali wypowiadają się o niej w samych superlatywach.

Jeżdżę od kilku lat po wyścigach w całej Europie. Startowałem w Mistrzostwach Świata, Europy oraz Pucharach Świata znam najlepsze trasy MTB na świecie. – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Filip Helta, wychowanek KKW Superior, startujący w barwach zawodowej grupy SGR Specialized Srebrna Góra – W Parku Sobieskiego można powiedzieć, że się wychowałem rowerowo, trenując i startując w Góralach na Start od najmłodszych lat. Teraz mam zaszczyt stawać na lini startu „Invest-Park Górale na start” w wyścigu światowej kategorii UCI C2. Runda co rok poddawana była różnym modyfikacjom, zazwyczaj było to dodawanie technicznych elementów, żeby zrobić jak największe widowisko, przyciągnąć kibiców.

Wałbrzyska trasa należy do najlepszej w Polsce. Niczym nie odbiega od topowych rund na świecie, znajdziemy tam: ciężkie podjazdy, fragmenty po korzeniach, rock garden’a oraz wiele tzw. dropów. Na rundzie nie ma momentu na odpoczynek, na każdym elemencie trzeba dawać z siebie wszystko i zachować skupienie. Mimo tego każdy z zawodników chwali trasę i zazdrości mi, że mam takie warunki do treningu pod domem. – dodaje Filip Helta.

Filip Helta startujący w barwach KKW Superior Wałbrzych podczas ubiegłorocznej edycji wyścigu Górale na start. Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Trasa wytyczona dla kategorii „ellite” to prawie 5 km nieustannego „napierania”. Obfitująca w kładki, dropy, trudne technicznie zjazdy oraz kilka długich podjazdów, w tym ten najbardziej wyczerpujący; od ulicy Lotników aż na sam szczyt Góry Parkowej zapewni zawodnikom i kibicom mnóstwo wrażeń i emocji.

Do udziału w wyścigu namawiamy wszystkich – rodziców z dziećmi, całkowitych amatorów i tych będących bardziej za pan brat z kolarstwem górskim. Już od kilku tygodni trwają zapisy na stronie internetowej zawodów, a dodatkowo przed startem, w sobotę, w biurze zawodów w hali lekkoatletycznej przy ulicy Chopina czynny będzie punkt zapisów. Jedynymi warunkami uczestnictwa w zawodach jest posiadanie sprawnego roweru oraz obowiązkowego kasku. W miasteczku zawodów funkcjonował będzie także prowadzony przez Mariusza Piotrowskiego punkt serwisowy, gdzie każdy przed, lub po starcie będzie miał możliwość sprawdzenia swojego roweru.

19.06.2016 Wałbrzych. Wyścig Górale na start rozegrany został na nowo wybudowanej trasie w Parku im. Jana Sobieskiego w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 maja 2017 21:09
`