Inflacja bije kolejny rekord. Ceny rosną najszybciej od 26 lat

15 marca 2023 12:57. Adam Glapiński, prezes NBP. Fot. źródło: Narodowy Bank Polski, tekst źrodło: Konfederacja Lewiatan

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 18,4%. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrost wyniósł 1,2% – podał GUS.

Inflacja w lutym, zgodnie z oczekiwaniami, podskoczyła do 18,4% w skali roku. Psychologiczna bariera 20% nie została osiągnięta i już najpewniej nie zostanie. – pisze w komentarzu do danych GUS zZbigniew Maciąg z konfederacji Lewiatan. – Mimo wszystko lutowy wynik to najwyższy, roczny wzrost cen od 1997 r. Wszystko wskazuje na to, że szczyt mamy za sobą, ale nie ma powodów do zadowolenia. W marcu inflacja będzie niższa, ale ceny nadal będą rosły, nie tak gwałtownie jak przez ostatni rok, ale Polacy będą odczuwać to w swoich portfelach i na kontach.

Zdecydowana większość produktów spożywczych drożeje w skali roku znacznie szybciej niż średnia inflacja. Najbardziej podrożały mąka, pieczywa, mięsa, nabiał, warzywa i ryż. Ciężko sobie wyobrazić bardziej podstawowe produkty potrzebne nam do życia. Na czele wzrostów cen od kilku miesięcy jest jednak inna kategoria produktów – nośniki energii, gaz czy energia elektryczna. Cena tej ostatniej wzrosła od grudnia o 22,3%.

REKLAMA

W 2022 r. wydawaliśmy na żywność i energię znacznie więcej, z kolei istotnie mniej na alkohol i tytoń.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 marca 2023 12:57
`