Imprezy masowe odwołane do końca sierpnia. Podobnie jak zgromadzenia w kościołach czy meczetach. Tak Niemcy wychodzą z kwarantanny

15 kwietnia 2020 21:45. Niemiecki słup graniczny w Görlitz. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Dziś plan stopniowego wychodzenia z obostrzeń wspólnie z poszczególnymi krajami związkowymi ustalił niemiecki rząd – informuje Deutsche Welle. Kanclerz Angela Merkel przekonywała w czasie konferencji prasowej, że wychodząc z kwarantanny trzeba zachować szczególną ostrożność, bo koronawirus będzie nam towarzyszył aż do momentu wynalezienia skutecznego leku i szczepionki.

Co najmniej do 3 maja w Niemczech ma obowiązywać zakaz gromadzenia się w grupach większych niż dwie osoby. Wciąż istnieje także obowiązek zachowania odpowiedniego dystansu, który został określony na co najmniej półtora metra.

Od poniedziałku pracę rozpoczną zamknięte wcześniej sklepy. Chodzi o placówki, które oferują towar, który nie jest niezbędny do codziennego funkcjonowania. Dotyczy to jednak tylko punktów poniżej 800 metrów kwadratowych. Pracę rozpoczną salony samochodowe, księgarnie czy sklepy rowerowe. Dopiero 4 maja do pracy będą mogli wrócić fryzjerzy.

REKLAMA

Od 4 maja do nauki stopniowo mają wracać uczniowie. W pierwszej kolejności będą to uczniowie najstarszych klas, których w tym lub w przyszłym roku czekają egzaminy. Do końca kwietnia Niemcy chcą przygotować dokładne wytyczne, jak ma wyglądać nauka. Pojawiające się propozycje dotyczą ograniczenia liczby uczniów w klasach, sposobu dojazdu do szkół czy nawet zlikwidowania przerw. Nieco później, bo 11 maja do szkół zaczną wracać uczniowie w Bawarii, regionie, który najbardziej ucierpiał w czasie pandemii.

Do końca sierpnia obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Zamknięte pozostają także restauracje, w których, jak przyznała Merkel, nie ma możliwości kontrolowania przestrzegania zasad zachowania dystansu czy gromadzenia się. W Niemczech do odwołania nie ma możliwości organizowania także zgromadzeń w kościołach czy meczetach – informuje Deutsche Welle.

W Niemczech nie będzie nakazu noszenia maseczek, ale generalnie władze zalecają by zasłaniać nos i usta.

To zapowiedź wychodzenia z dotychczasowych obostrzeń. Harmonogram może być zmieniany, jeżeli nagle znów zacznie rosnąć liczba chorych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 kwietnia 2020 21:45
`