W całym regionie ruszyły przygotowania do sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Gminy w tej chwili sprawdzają jak duże jest zapotrzebowanie na opał. Mieszkańcy mają mało czasu na przekazanie informacji. Informacje muszą trafić do samorządów do poniedziałku. Przyjęta wczoraj „ustawa węglowa” zakłada, że gminy będą mogły kupić węgiel za 1500 złotych za tonę i będą go mogły sprzedać mieszkańcom za maksymalnie 2000 złotych.
Przepisy w tej sprawie zostały przyjęte w czwartek. Teraz zajmie się nimi senat, ale gminy już rozpoczęły przygotowania do ewentualnego wprowadzenia systemu sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Musimy określić potrzeby mieszkańców w zakresie zakupu węgla, opału na zimę. W związku z nową ustawą powoli przygotowujemy się do tego, aby przygotowań punkt sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach, aby to uczynić musimy złożyć zapotrzebowanie do pana wojewody na konkretne ilości tego węgla – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.
REKLAMA
Apele samorządowców o informacje dotyczące zapotrzebowania na węgiel w danej gminie pojawiły się głównie na mediach społecznościowych. Co ważne, szanse na kupno węgla po preferencyjnych cenach będą miały te osoby, które dostały dodatek węglowy lub, które mają wpisane lub zgłoszone ogrzewanie węglowe, jako główne źródło ogrzewania domu. Ważna informacja jest także taka, że obecnie samorządowcy czekają na deklaracje i nie mają one wpływu na późniejszą możliwość zakupu węgla w wyznaczonym punkcie.