I ty możesz zostać ,,Superbohaterem”. Pomóż w złapaniu groźnych przestępców

22 grudnia 2023 09:16. fot. Jacek Zych zdjęcie ilustracyjne

Tematy: 


Nowa kampania namawiająca do współpracy. Europol wraz z siecią ENFAST uruchamiają inicjatywę „EU Most Wanted” edycja 2023.

Celem tej kampanii jest angażowanie obywateli w proces poszukiwań przestępców, którzy działają na terenie całej Europy. I ty możesz zostać superbohaterem

Czy zostaniesz naszym kolejnym bohaterem (#BeOurNextHero)? Twoja pomoc może być potrzebna, aby odnaleźć najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie. Każdy z nas jest zagrożony przestępczością. Możesz jednak zadbać o bezpieczeństwo Europy, sprawdzając listę najbardziej poszukiwanych osób w UE. Prosimy – poświęć kilka sekund, aby zobaczyć zdjęcia tych zbiegów, i sprawdź, czy rozpoznajesz któregoś z nich– czytamy na stronie policji.

REKLAMA

Kampania skupia się na publikacji informacji o poszukiwanych osobach na dedykowanej stronie internetowej EU Most Wanted. Znajdują się tam profile ponad 50 przestępców, którzy są powiązani z ciężkimi przestępstwami, takimi jak morderstwa, handel ludźmi, rozboje czy cyberprzestępczość.

Przestępcy często przemieszczają się między krajami, starając się unikać wykrycia przez organy ścigania. Dlatego też zapoznanie się z listą najbardziej poszukiwanych osób w UE i pomoc w ich lokalizacji może przyczynić się do zapobiegania dalszym przestępstwom.

Możesz odegrać kluczową rolę w pomocy organom ścigania w schwytaniu długo poszukiwanego zbiega. Przyjęta w tym roku forma kampanii nawiązująca do komiksowych Superbohaterów wskazuje, że superbohaterowie występują nie tylko w komiksach i nie trzeba mieć nadludzkich zdolności, aby zostać bohaterem – wystarczy mieć oczy szeroko otwarte– czytamy w komunikacie.

Od momentu uruchomienia programu, osiągnięto znaczne wyniki w poszukiwaniu uciekinierów na terenie Unii Europejskiej. Na oficjalnej stronie internetowej programu opublikowano dotychczas listę 408 profili osób poszukiwanych.

Dzięki działaniom programu aresztowano 146 z nich, przy czym 50 aresztowań było bezpośrednim wynikiem umieszczenia profilu poszukiwanego na stronie „EU Most Wanted”. Ponadto, od września 2022 roku, kiedy to rozpoczęto ubiegłoroczną kampanię, rozwiązano pomyślnie 21 spraw.

Najbardziej poszukiwani w ramach kampanii polscy przestępcy to:

 

fot. użyczone Policja Wałbrzych

fot. użyczone Policja Wałbrzych

fot. użyczone Policja Wałbrzych

fot. użyczone Policja Wałbrzych

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 grudnia 2023 09:16
`