Horror komunikacyjny w Skalnym Mieście. Czeska policja zamknęła przejście graniczne Zdoňov/Mieroszów

3 maja 2018 10:41. Samochody przekraczjące przejście graniczne Mieroszów/Zdanov. fot. 3.05.2018 Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Samochody przekraczjące przejście graniczne Mieroszów/Zdanov. fot. 3.05.2018 Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Aktualizacja 3.05.2018, godz. 12.10

Czesi wstrzymali jednostronnie ruch samochodowy na przejściu Mieroszów/Zdanov przepuszczając samochody wyjeżdżające z Czech. Po stronie polskiej nawigujący do skalnego miasta mapami google kierowcy spoza regionu kierowani są właśnie na Kwiatową. Na wąskiej, mieszczącej niewiele więcej niż jeden samochód drodze próbują wyminąć się dziesiątki samochodów wjeżdżających i zjeżdżających z przejścia granicznego.

Rzecznik wałbrzyskiej policji poinformował nas, że policja w miarę posiadanych środków zadysponuje patrol, który mógłby informować kierowców o zamkniętym przejściu granicznym jeszcze przed wjazdem na ulicę Kwiatową i kierować ich na przejście graniczne w Golińsku.

REKLAMA

Nawigacja mapy.google.pl kieruje kierowców jadących do Skalnego miasta przez turystyczne przejście Mieroszów/Zdanov

***

Tegoroczny długi majowy weekend długo będą pamiętali Czesi z przygranicznego Adršpachu. 1-go maja po raz pierwszy załamał się transport do turystycznie atrakcyjnych miast skalnych w Adršpachu i Teplicach nad Metują.

Z powodu natłoku turystów z Polski, o godzinie 11.00 policja musiała zamknąć przejście graniczne do Czech przez przejście Zdoňov/Mieroszów, które znajduje się około pięciu kilometrów od Adršpachu. O 13:00 policja zamknęła wszystkie wejścia do Adrszpachu i Teplic nad Metují. Około godziny piętnastej sytuacja uległa poprawie, a przejście przez Zdoňov znów było dostępne.

3 maja przed godziną 11. rano przejście było przejezdne, jednak jak będzie dalej – nie wiemy. Tę właśnie trasę polecają google.maps.pl. Przez 20 minut, jakie spędziliśmy na przejściu Mieroszów/Zdoňov przejechało tamtędy kilkadziesiąt samochodów. Czy czeska policja po raz kolejny zdecyduje się zamknąć tam możliwość ruchu samochodowego? Rzecznicy czeskiej policji z Nachodu i policji wałbrzyskiej byli dziś niedostępni.

Wszystkim, którzy podczas majówki planują odwiedzić Skalne Miasto radzimy wybrać drogę przez Goliński, następnie z Mezimesti lub Teplic nad Metują dojechać tam pociągiem. W sobotę i niedzielę pociągiem można dojechać tam bezpośrednio z Wałbrzycha.

Skały Adršpašskie wraz ze skałkami Teplickimi stanowią najważniejszy płaskowyż piaskowcowy Basenu Polskiego na Wyżynie Broumovskiej. Oba skalne miasta zajmują powierzchnię 1,803 ha i są największym narodowym rezerwatem przyrody w Republice Czeskiej. Ze względu na olbrzymią, stale wzrastającą ilość turystów Czesi rozważają ograniczenie dostępności tego miejsca.

Samochody wjeżdżające i wracające z przejścia granicznego

Samochody wjeżdżające i wracające z przejścia granicznego Mieroszów/Zdanov. 03.05.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 maja 2018 10:41
`